6 видови на коктели со вотка кои мора да ги пробате

Доколку сте љубители на руската вотка и добрата забава, сето тоа надополнето со неповторлив поглед на градот, со задоволство ќе го посетите познатиот Скај бар кој се наоѓа во скопската населба Аеродром, на врвот на хотел Руссиа.

Покрај тоа што во Скај барот ќе ги најдете највкусните интернационални јадења во комбинација на сортни вина или некој друг пијалок по ваша желба, овде имате единствена можност да уживате во коктели со вотка, подготвени на руски начин.

Ова се состојките на шесте омилени коктели на посетителите:

 1. Ајленд Оазис (Island Oasis)
 • 40 мл вотка со вкус на манго и кокос
 • 6 боровинки (не е задолжително)
 • 2 јагоди (не е задолжително)
 • 30 мл засладена мешавина од сок од лимон и лимета
 • 30 мл џус од портокал

 

 1. Савој (The Savoy)
 • 50 мл SKYY вотка
 • Цел грозд бело грозје
 • 30 мл лимонов сок
 • 10 мл агава сируп
 1. Чоколадно мартини од малина (Chocolate berry martini)
 • 15 мл вотка со вкус на чоколадо и малина
 • 15 мл Кетел вотка
 • 110 мл сок од брусница

 1. Слатко и розово (Pretty in pink)
 • 60 мл Апсолут вотка
 • 15мл сок од калинка
 • Сок од ананас (по вкус)
 1. Микс од вотка и капини (Berryoska blackberry)
 • 60 мл Стандард вотка
 • 4 капини
 • 15мл исцеден сок од лимета
 • 3 кафени лажички шеќер
 • Дробен мраз
 1. Смрзнат коктел (Subzero citron)
 • 30 мл вотка Шветка
 • 30 мл сок од јаболко
 • 30 мл сок од лимон
 • 15 мл засладена мешавина од сок од лимон и лимета
Коментари

коментари