Категорија: Гастрономија

Брз и сочен ручек со 5 намирници кои сите ги имаме во кујната

Во потрага сте по брз, едноставен и вкусен ручек кој лесно се подготвува? Во продолжение...

Ослабете јадејќи сладолед, само не ја правете оваа грешка!

Сладоледот не е непријател на вашето дете. Но, важно е внимателно да ги изберете состојките и...

Рецепт кој ќе ве воодушеви: Чизкејк кој се прави за 20 минути! (ВИДЕО)

Чизкејкот за многу луѓе е омилениот десерт, а неговата предност е лесната текстура која не...

Мешањето на различни видови на месо во оброкот, го оштетува дигестивниот тракт

Во речиси сите ресторани низ светот воопшто не е невообичаено да ви сервираат различни...

Ова е местото каде што може да нарачате декорирана и вкусна храна за вашата прослава

Причини за прославување на љубовта, среќата и успехот постојат безброј. Но, за да...

Македонски готвачи освоија златени медали на Интернационалниот гастрономски фестивал Истанбул 2018

Тимот на националната асоцијација на готвачи „Гастромак“ деновиве беше дел од 16-тиот...

Кои се придобивките од сокот од портокол?

Сокот од портокал е еден од соковите кој е најмногу консумиран. Покрај тоа што има совршен...

Ова е рецептот за наједноставниот чизкејк од три состојки (ВИДЕО)

За да го приготвите овој чизкејк потребни ви се само три состојки – јајца, кремсир и бело...

Недела на масленица со највкусните палачинки

Масленица е древен руски празник со бројни обичаи, кои се одржале низ вековите. Се слави во...

#365Среќа Сања Маркоска: Хроно исхрана – диета или начин на живот?

Поради намалената физичка активност и празничното полнење со калории и масти во зимскиот...

Како да го комбинирате омиленото десертно вино?

Потребата за нешто слатко и вкусно, понекогаш е присутна кај секој од нас. Виното не е...

Ружи од јаболко – кој не би посакал ваков десерт? (ВИДЕО)

Доколку сакате да ги импресионирате гостите или семејството, ова е совршениот десерт за вас....

Еве како да создадете совршена фотографија од храна за на инстаграм

Фотографиите со храна на инстаграм се особено популарни. Но, стручњаците советуваат како да...

На полноќ започнува христијанскиот празник Бадник. Што треба да имате на вашата трпеза?

Името Бадник значи да бдееш, да бидеш буден и да го дочекаш Христовото раѓање. Бадник се...

Додавајте сода бикарбона при варењето на јајцата – причината е генијална

За секој проблем постои решение – би рекле многумина. Навистина е така, барем кога станува...

Совршен десерт кој содржи калинка, лимон и ванила

За подготовка на оваа пита се потребни 45 минути, а може да ја служите како оброк или десерт во...

Ова е местото кое нуди забава и уживање за целото семејството

Миговите поминати со најблиските се драгоцени и вредат повеќе од сите подароци и...

Бразилски орев за добро здравје и расположение

Бразилскиот орев е јаткасто овошје, кое е богато со витамини и минерали. Содржи значителни...

Генијални начини да ги декорирате новогодишните колачиња

Откако ќе ги испечете омилените колачиња, ви нудиме многу идеи како би можеле да ги украсите...

Ова е најбараната и највкусна торта која ќе ве освои уште на првиот залак

Комбинацијата на вкусови, глазури, бои и филови го создава слаткото задоволство наречено...