Категорија: Гастрономија

Цел живот погрешно ја сечете лубеницата!

Ова е вистинскиот начин! Извор: diyamazing.com

Лековитите моќи на бананата

Богата е со природни, растворливи влакна и три вида на прирдни шеќери, и тоа ја прави...

Изненадете ги пријателите со подготовка на ликер од чоколадо

Состојки: 500 мл млеко 500 гр шеќер 200 гр чоколадо во прав 2 лажици какао 500 мл рум   Подготовка:...

Направете креативни коцки лед

Да се направат коцки лед, е една од најлесните работи на светот, а и сите ги сакаат во својот...

Уживајте во топлите денови со 6 видови на лимонада

Лимонада со цреши Потребни состојки: 3 шолји цреши 2 лимети 6 чаши вода ½ шолја шеќер неколку...

Специјалитети на најдобрите ресторани во светот

Во минатиот пост ви ги претставивме најдобрите ресторани во светот прогласени изминатава...

Кои се најдобрите ресторани во светот?

Погледнете ги рестораните кои се прогласени за најдобрите во светот изминатава година....

Вкусен викенд предлог: Тестенини со печурки

Состојки: 500 гр макарони 400 гр печурки 100 гр варен спанаќ 150 мл слатка павлака за готвење 100 гр...

Тортиља на 10 начини

Доколку сте љубител на мексиканската кујна, тогаш ова е вистинскиот избор за вас. Ние ќе ви...

Креативен татко ги создава најзабавните оброци за деца

Кога децата не сакаат да јадат, зошто наместо да ги принудуваш, не им го направиш ручекот...

14 причини зошто да јадете чоколадо секој ден

Кој не сака чоколадо? Секојдневното јадење чоколадо, не само што е прифатливо, туку е и...

Направете велигденски лепчиња во форма на зајачиња

Многу лесно и едноставно е да ги направите овие лепчиња. Потребни ви се само ножици за да го...

Вкусен викенд предлог: Мус торта

Состојки за тестото: 6 јајца 125 гр шеќер 100 гр лешници 10 гр какао Состојки за филот: 600 мл слатка...

Мини пица ролнички

Состојки: 200 гр шунка 200 гр кашкавал 300 гр кисела павлакА 150 гр кечап 100 мл вода 600 гр брашно 2...

Колач од Нутела: чоколадно задоволство кое брзо се подготвува

Состојки: 5 јајца 300 гр Нутела   Подготовка: Вклучете ја рерната на 180 степени, а потоа...

Гвакамоле салса

Гвакамоле е еден од најпознатите сосови во централна и јужна Америка, како и во САД. Ацтеките...

Ќе бидете изненадени за што се може да ја користите краставицата

Краставиците изобилуваат со витамини, содржат витамин Б1, Б2, Б3, б5, б6, фолна киселина, витамин...

Се прашувате кој производ е поздрав? Google има алатка и за тоа!

Во денешно време голем дел од луѓето стануваат свесни за нездравиот начин на живот и...

Направете креативен и вкусен појадок

Најважниот оброк во денот сега ќе ви биде уште повкусен со овој прекрасен рецепт! Да ги...

Неодоливата цезар салата

Цезар салатата е една од  најпопуларните салати во Америка. За нејзиното откривање му се...