Категорија: Гастрономија

Во пресрет на летото: Ладен Мимоза коктел за жешки денови

Мимоза е коктел кој е составен од шампањ (или некое друго пенливо вино) и сок од портокал....

Чоко банани – лесен и вкусен десерт

Чоко бананите се вкусен и здрав рецепт, лесно се прават, а во летните денови ќе бидат и ладно...

Подгответе ледени сендвичи за помалку од 5 минути!

Љубител сте на сладолед? Зошто тогаш да не го искористите на креативен и вкусен начин? Подолу...

Лесни летни оброци кои не дебелеат

Во потрага сте по оброк кој се подготвува брзо и лесно? Ние ги имаме вистинските предлози за...

Започнете го топлиот ден со подготовка на ледено кафе

Топлите денови конечно дојдоа, а има ли нешто поубаво од топол ден и ледено кафе? :) Состојки:...

Вкусен викенд предлог: Бамби торта

Имате слободно време викендов и сакате да им подготвите нешто вкусно на најблиските, а не...

ВИДЕО: Погледнете како Љубе од Пробиштип лебди во воздух! Ова е првиот македонец со ваков подвиг…

Погледнете како илузионистот Љупчо Јанев од Пробиштип изведува магионичарски трик познат...

Совршен печен компир на кој ќе ви завидуваат сите

Потребни состојки: – компир – кашкавал  -пршута или сланина -павлака за готвење –...

10 причини зошто да јадете цреши

Доколку ви се потребни причини зошто да јадете цреши, можеме да ви кажеме дека покрај тоа што...

Вкусен викенд предлог: Киви торта

Состојки за кората:    4 јајца   140 гр шеќер  ½ лимон   120 гр брашно    60 гр нишесте   1 лажичка...

Салата со тиква и маслинки

Состојки: ·         200 гр ориз ·         300 гр тиква ·         1 главица кромид ·         20...

Палачинки во илјада и една форма – дело на еден неверојатен татко

Прво го видовме таткото кој правеше интересни оброци за неговите деца, но сега имаме татко...

Кога ќе ви спомнат банана – помислувате на делфин?

Сликите кои ќе ги видите ќе ви послужат како инспирација за подготовка на декорации за...

Најкреативната порција на шпагети која некогаш сте ја виделе

Не дека дискриминираме, ама овие шпагети се гарант идеја на некој маж. Нема ништо здраво во...

Вкусен викенд предлог: Зелени печени палачинки

Состојки (за 10 палачинки): 1 јајце 250 гр брашно 225 мл млеко 225 мл вода малку сол За фил и прелив:...

Пилешко со спанаќ запечено во рерна

Пилешкото на многумина им е омиленото месо за спремање бројни специјалитети. Навистина има...

Салата од компири и рукола

Состојки: ·         600 гр мали варени компири ·         1 китка рукола ·         200 гр чери...

Maфини со јаболки

Вкусен и лесен рецепт за да ги израдувате вашите најсакани во овие врнежливи денови....

Видео: Како изгледаат 2000 калории?

Сите кои се грижат за својата фигура и изглед, знаат дека препорачано е да внесуваат околу 2000...

Вкусен викенд предлог: Пржен ориз

Состојки: ·         600 гр варен ориз ·         3 јајца ·         100 гр кромид ·         4...