Категорија: Гастрономија

Неверојатни торти кои припаѓаат во музеј

Процесот на создавање торти за овие луѓе е како создавање на уметност, а тие се вистински...

Направете плескавици без месо! (РЕЦЕПТ)

За подготовка на плескавиците од тиквички потребни ви се само 20 минути. Состојки: 2 помали...

Да навиваме заедно за омилената репрезентација во еуфорична атмосфера со највкусната храна и пијалак!

Дочекајте го долгоочекуваното Светско Првенство во фудбал како што доликува. Во навивачка...

Десерт на денот: Мус од бело чоколадо (РЕЦЕПТ)

Овој едноставен рецепт за мус од бело чоколадо со сигурност ќе ги освои вашите симпатии. Не...

Диета и јагоди: Ова овошје можете да го јадете во секое време и во неограничена количина

Кога сте на диета, по правило треба да престанете да внесувате шеќер, а тоа значи и дека треба...

Највкусен и наједноставен: Сладолед од јагоди за топлите денови

Овој сладолед е совршен за разладување во топлите летни денови, а можете да го подготвите на...

Рецепт на денот: Вкусен домашен хумус

Нема причина зошто да не го направте сами, повкусен е од повеќето кои можете да ги купите, а...

Кога еднаш ќе го пробате овој чоколаден десерт, ќе заборавите на другите слатки задоволства!

Познатиот француски десерт кој го обожаваат луѓето низ целиот свет, популарните Макаронс,...

Сакајте се себеси и своето тело: Смуди од морков за рамен стомак! (РЕЦЕПТ)

Знаеме дека не е едноставно цврсто да се одлучите да започнете со поригорозен режим на...

Здрав почеток на денот: 4 идеи за совршен појадок!

Ви предложуваме неколку опции за здрав, вкусен и едноставен појадок. Овесна каша Овесната...

Под сенките на добро познатите шарени чадори, започнува уште една летна приказна на Revija bar & food.

На веќе познатата локација, во ТЦ Лептокарија, на 8. јуни на големо задоволство на граѓаните...

Европска недела на спортот во Македонија: Како изгледа спортот низ очите на најмладите?

Во нашата земја, од 23-30.09.2018 година ќе се одржи „Европската недела на спортот“. Спортот и...

Како да направите домашно кондензирано млеко? (РЕЦЕПТ)

Кондензираното млеко се добива со испарување на водата од млекото, а најчесто потребни се...

Сакате да изгубите килограми без да се откажете од леб? И тоа е можно, погледнете како!

Ако мислевте дека во потполност морате да ги исфрлите јаглехидратите од исхраната за да ја...

Ова се најчудните додатоци на пица во рестораните низ светот: Од банана до жаби, питони и алигатори…

Повеќето луѓе кога одат на пица мислат на тестото со додатоци како шунка, сирење, печурки или...

Ладен чизкејк со јагоди: Ќе ги воодушеви и најголемите гурмани! (РЕЦЕПТ)

Направете го овој десерт од соништата брзо и едноставно и уживајте во него. Свежо сирење,...

Овие торти се вистинска уметност на која никој не може да остане рамнодушен! (ФОТО)

Доколку сте вистиски уметник, тоа се прикажува преку се што создавате. Таков е случајот со...

Овие 10 намирници се здрави, а можете да уживате во нив без да добиете вишок килограми

Храната која нема калории не постои, но одредени нискокалорични намирници се состојат во...

Подгответе се за летото: Помешајте ги овие состојки и ќе добиете напиток кој го топи салото!

Оваа комбинација од состојки претворена во магичен напиток го топи салото со неверојатна...

Не дозволувајте да ве измами совршениот облик: Како да разликуваме домашни од увезени јагоди?

Мај е месецот кога ова овошје е застапено на пазарите и во супермаркетите. Меѓутоа, кога ќе...