Категорија: Гастрономија

Идеи за лесен летен ручек: Два рецепти кои сигурно ќе сакате да ги приготвите

Искористете ја сезоната на шери доматите и исушете ги на сонце, во фурна или дехидратор. Тие...

Ова е најдобриот овошен коктел кој дава енергија за целиот ден (РЕЦЕПТ)

Вкусниот коктел од мента и сок од грејпфрут е еден од најдобрите начини да го зајакнете...

Што треба да јадете за појадок според хороскопскиот знак?

Сите знаеме колку е важна здравата исхрана, но и тоа дека појадокот е најважниот оброк во...

Рецепт на денот: Тортиља со мелено месо и бешамел сос

Доколку сте љубител на мексиканската кујна, тогаш тортиља е вистинскиот избор за вас. Ова е...

3 рецепти за брзо и лесно слабеење со цимет

Најароматичната зачинска билка на планетата – циметот, својата употреба ја наоѓа во...

Направете сами: 5 рецепти за вкусен домашен сладолед

Ви откриваме како да ги направите оние класичните, па се до сладоледи чија основа се зрели...

Рецепт на денот: Палачинки од компир и тиква

Викендот претставува совршен дел од неделата за одмор, но и за приготвување вкусни јадења...

Овој напиток е еликсир на младоста. Пригответе го дома! (РЕЦЕПТ)

Ви претставуваме напиток кој се прави од исклучиво здрави и хранливи состојки кои ги имате...

Тропска лимонада: Совршено освежување за жешките летни денови

Тропската лимонада, не е обична лимонада. Таа е богата со вкусови и претставува вистинско...

Рецепт на денот: Направете брзо и вкусно бурито

Со овој рецепт имате можност да ги изненадите најблиските со свежи и топли сендвичи кои се...

Десерт на денот – Нутела сладолед торта (РЕЦЕПТ + ВИДЕО)

Во топлите летни денови ви препорачуваме десерт во кој истовремено ќе уживате и ќе ве...

Макарони со зелен песто сос (РЕЦЕПТ)

Доколку немате идеја за денешниот ручек, или пак сакате да го изненадите партнерот со вкусен...

Среќна хроно приказна Ангеле Василевски: „Можеби ќе правам грешки во исхраната, но никогаш нема да се вратам на старите навики“

Неколкупати зборувавме за хроно исхраната и губењето на килограми придржувајќи се за оваа...

Направете совршен плазма десерт за летните денови! (ВИДЕО)

Летните денови се совршени за лесен и вкусен десерт, а сега ви прикажуваме како да...

Овој појадок се служи во најлуксузните хотели: Потребни се 3 обични состојки кои ги имате во фрижидер (РЕЦЕПТ)

Омиленото јадење за појадок или бранч во најлуксузните ресторани се состои од две препечени...

Совршен десерт кој се приготвува за 9 минути! (РЕЦЕПТ)

Се подготвува за 2 минути, се пече 6 минути, се мачка 1 минута и тоа е се! Состојки: 100 гр брашно...

3 оброци кои секогаш ги јадеме за појадок, а не сме свесни колку се штетни!

Појадокот е најздравиот оброк во денот, па ако сакате денот да ви започне вкусно и здраво и...

Кајсиите го чуваат срцето, ги зајакнуваат коските и подмладуваат

Доколку сакате да го зачувате здравјето на срцето – јадете кајсии. Тие содржат 10 пати...

На овие чинии ништо не е како што изгледа! Шеф создава неверојатни илузии со храна!

Нештата не се како што изгледаат на прв поглед, овој шеф создава нешто навистина...

Ова овошје менува 10 лекови: Помага при детоксикација на телото, го намалува крвниот притисок, штити од бактерии…

Денес рибизлите се познати по своите прехрамбени и лековити својства кои не треба да се...