Категорија: Патувања

Замрзнатото Бајкалско Езеро потсетува на локација раскажана во бајка

Бајкалското Езеро е навистина импресивно, со неговата длабочина и чистина, а ова езеро во...

20 најдобри фотографии направени од дрон во 2016 година

Последнава година особено популарни се дроновите, а се повеќе фотографи ги користат како...

Оваа девојка тргна на пат околу светот со своето куче!

Марина Пиро е девојката од Италија која одлучи да го обиколи светот со своето посвоено куче...

Како изгледа Големиот Кањон кога ќе падне снег?

Не мора да замислувате како изгледа Големиот Кањон кога ќе падне снег, може да ви кажеме, а...

Пар даде отказ од работа за да патува низ светот, сега му плаќаат за да посетува егзотични дестинации

Млад брачен пар одлучил да направи „пауза“ од стариот начин на живот за да патува низ...

Најдобра работа на светот: За направени три фотографии дневно, заработка од 61.000 евра

Ако сте активни на Инстаграм и обожувате да се фотографирате, ова е вистинската работа за...

Природната убавина на Норвешка од перспективата на еден кајакар

Норвешка има неверојатна прирдона убавина и од тие причини е една од најдобрите дестинации...

По свадбата, пар продал речиси сè што поседувал и тргнал на најдолгиот меден месец на светот

Млад брачен пар одлучил да продаде речиси сè што поседува и да даде отказ од работа за да...

Фотографии од Москва за време на празниците кои ќе ве маѓепсаат

Руските зими се неверојатно ладни, а московската фотографка Кристина Макеева верува дека...

20 фотографии кои ќе ви покажат дека Норвешка е бајковита земја

Неверојатната убавина од планински предели, ливади и крајбрежје. Се чини каде и да се свртиш,...

Градот кој ги засени и најголемите метрополи: Бангкок е најпосетувана дестинација за 2016 година, а еве и зошто (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Туристите речиси да се презаситија од Ајфеловата кула, Биг Бен, или пак Тајмсквер во Њујорк и...

Топ 10 неверојатни храмови во Тајланд

Тајланд е земја која е исполнета со религиозни храмови, покрај другите убавини кои ги...

Првата жена која го прошета целиот свет

Ако некој досега посетил 50 држави, секој би бил импресиониран. Ако некој посетил 100 држави, не...

12 најубави цркви во Франција

Историјата на Франција се протега низ илјадници години, од тие причини ја има една од...

Посетила 180 земји за 15 месеци, меѓу кои и Македонија, за да стане жената која најбрзо го прошетала светот

Авантуристка има амбициозна цел – да се запише во Гинис како жената која за најкратко време...

Посета на Јаворовата патека во нејзината најубава доба – есента

Сите сме свесни за убавините на есента кои таа ги предвидува. Доколку се обожавател на оваа...

Охрид во топ 5 градови во светот според “Lonely Planet”!

Веб страната посветена на патувањата, “Lonely Planet” ја објави својата годишна листа на топ...

Вложуваат повеќе од 10 милијарди: Кинезите го претвораат руското чудо од природа во светски туристички центар

Новиот туристички центар ќе биде изграден на локацијата на напуштената фабрика за картони...

Ова е можеби најубавиот кањон во светот, а се наоѓа во Исланд

Низ светот има навистина убави места, како нацртани од најдобрите уметници и раскажани во...

Однадвор пештера, а внатре чист луксуз: Во овој италијански хотел можат да влезат само одбрани луѓе

Хотелот Метелус Димора се наоѓа во Италија и е вистински скапоцен камен во карпа. Однадвор...