Категорија: Патувања

Необични закони во земјите ширум светот кои мора да ги почитувате доколку ги посетите!

Забрането тетовирање и селфи со Буда Ова правило важи за Шри Ланка, па ако се најдете таму,...

Зошто овој пилот има повеќе од 170.000 следбеници на Инстаграм?

Можеме да кажеме дека многу луѓе се вистински воодушевени од неговата работа затоа што кој...

Како да кажете „Здраво“ на 25 јазици

Не ви треба големо познавање на јазикот во државата каде што патувате, но убаво е да го...

Кабина за двајца која нуди неверојатен поглед на поларната светлина

Лоцирана на само 30 минути од  Reykjavík се наоѓа Panorama Glass Lodge, место каде може да престојувате и...

Запознајте го малиот град каде што не е дозволено да умрете

Доколку го планирате вашето следно патување, земете ја в предвид најсеверната населба во...

На 31.03.2018 година се одржува Третата Рапсоди Академија – најдобриот сопатник во вашите авантури

На наша огромна среќа и задоволство ви ја најавуваме Третата Рапсоди Академија, која ќе се...

Ова се најпопуларните 10 дестинации за прво патување!

Booking.com спроведе глобално истражување кое открива кои се десетте најпопуларни дестинации за...

Вака изгледа кога тетовирањето дете со кана ќе тргне наопаку!

Последната ноќ на одмор во Египет, мајката им дозволила на своите деца да направат тетоважи...

Прекрасни фотографии од патиштата во Трансилванија од птичја перспектива

Проектот “Бесконечниот пат до Трансилванија” вклучува над 200 слики со повеќе од 20...

Расцветаните цреши во Кина се најубавото нешто што ќе го видите денес (ВИДЕО)

Луѓето во светот обично ги поврзуваат црешите со пролет во Јапонија, но расцветаните цреши...

Недопрената природа и извонредните пејсажи на Нов Зеланд документирани од фотограф кој поминал 40 дена патувајќи низ земјата

Германскиот фотограф Florian Wenzel неодамна поминал 40 дена патувајќи низ Нов Зеланд, а...

Хотелот Dar Ayniwen Villa е идеален за незаборавен одмор

Маракеш е една од оние егзотични дестинации кои нудат незаборавен одмор. Во овој град има...

Убавината на градовите прикажана низ отворени врати и прозорци

Селата, градовите, патиштата, знаменитостите, природните богатства и единствената култура...

Ова се најубавите напуштени места во светот

Покриени под мистеријата на времето кое што поминало, а во кое што тие силно стоеле...

Како е да се биде птица во срцето на Каталонија?

Барселона, срцето на Каталонија е шармерски град кој ве освои со својата магија уште на прв...

Можете ли да ги погледнете овие вртоглави фотографии без да ви се испотат дланките?

Акрофобија. Вертиго. Страв од височина. Постојат повеќе имиња но на крајот од денот,...

Мистериозен остров во Њу Јорк кој не смее никој да го посети (ВИДЕО)

Островот „North Brother“ е откриен од страна на холандскиот морнар Адриен Блок помеѓу 1611 и 1614...

Овие фотографии од слонови се доказ дека треба да се посети Кенија барем еднаш во животот

Слоновите се високоинтелигентни и силни животни, а воедно се и најголемите копнени животни,...

Факти кои не сте ги знаеле за земјата во која нема криминал

Секој од нас би сакал да живее во земја која е безбедна, која нема криминал и која е интересна...

Овие десерти мора да ги пробате доколку патувате во Франција

Франција е една од најпосакуваните дестинации за патување на многу луѓе. Покрај многуте...