Категорија: Патувања

Ова се 7 градови во светот каде што сè е дозволено!

Сите нас не привлекуваат забранетите работи, тоа е во природата на човекот. Велат животот е...

15 плажи во светот кои сигурно ќе сакате да ги посетите

Се ближи летото, некои од вас можеби веќе ја имаат испланирано дестинацијата за својот летен...

Најубавите нијанси на пролетта: Расцветани полиња со лале во Кина

За многумина, Холандија е првата асоцијација за лалиња, но сепак, овие цвеќиња се...

Глув и слеп посетил 127 земји и не се откажува: Тони направи се што сметаа за невозможно, а во оваа земја никогаш не би се вратил!

Тони Глис го направи она што многумина го сметаат за невозможно! Тој е слеп и глув и сигурно...

Центарот на црногорскиот туризам, Будва или пак, ориенталниот Истанбул – кој е вашиот избор?

Секој од нас, барем еднаш во годината треба да си овозможи патување на место кое досега не го...

10 интересни факти кои можеби не ги знаете за преубавата Будимпешта

Една од омилените дестинции за патување на луѓето низ целиот свет е главниот град на...

Мај е совршен за патување, а оваа дестинација е идеална за вашата нова авантура

По долгата зима, тоа што неопходно ни е потребно е патување на сончево место како одличен...

Идеални за живеење: Топ 10 градови во кои стресот не постои!

Доколку се прашувате кое е идеалното место за живеење без стрес и многу грижи, добрата вест е...

Неверојатна приказна: Креативна девојка реконструира комбе за да патува низ светот со своето куче

Патувачкиот ентузијаст Марина Пиро од Италија, порасна со две цели: „да биде самодоволна...

Ова е убедливо најдобрата земја за жените во светот

Станува збор за земја која не е многу далечна, а истражувањата покажуваат дека има најдобри...

Необични закони во земјите ширум светот кои мора да ги почитувате доколку ги посетите!

Забрането тетовирање и селфи со Буда Ова правило важи за Шри Ланка, па ако се најдете таму,...

Зошто овој пилот има повеќе од 170.000 следбеници на Инстаграм?

Можеме да кажеме дека многу луѓе се вистински воодушевени од неговата работа затоа што кој...

Како да кажете „Здраво“ на 25 јазици

Не ви треба големо познавање на јазикот во државата каде што патувате, но убаво е да го...

Кабина за двајца која нуди неверојатен поглед на поларната светлина

Лоцирана на само 30 минути од  Reykjavík се наоѓа Panorama Glass Lodge, место каде може да престојувате и...

Запознајте го малиот град каде што не е дозволено да умрете

Доколку го планирате вашето следно патување, земете ја в предвид најсеверната населба во...

На 31.03.2018 година се одржува Третата Рапсоди Академија – најдобриот сопатник во вашите авантури

На наша огромна среќа и задоволство ви ја најавуваме Третата Рапсоди Академија, која ќе се...

Ова се најпопуларните 10 дестинации за прво патување!

Booking.com спроведе глобално истражување кое открива кои се десетте најпопуларни дестинации за...

Вака изгледа кога тетовирањето дете со кана ќе тргне наопаку!

Последната ноќ на одмор во Египет, мајката им дозволила на своите деца да направат тетоважи...

Прекрасни фотографии од патиштата во Трансилванија од птичја перспектива

Проектот “Бесконечниот пат до Трансилванија” вклучува над 200 слики со повеќе од 20...

Расцветаните цреши во Кина се најубавото нешто што ќе го видите денес (ВИДЕО)

Луѓето во светот обично ги поврзуваат црешите со пролет во Јапонија, но расцветаните цреши...