Категорија: Здравје

Зошто не смеете да пиете кафе навечер доколку сакате да изгубите килограми?

Прекумерната телесна тежина може да доведе до проблеми со здравјето, дури и до предвремена...

Сакајте се себеси и своето тело: Смуди од морков за рамен стомак! (РЕЦЕПТ)

Знаеме дека не е едноставно цврсто да се одлучите да започнете со поригорозен режим на...

Кажете и збогум на несоницата со помош на овој трик

За да имате квалитетен сон потребно е да го подготвите телото за спиење. Со помош на овие...

Здрав почеток на денот: 4 идеи за совршен појадок!

Ви предложуваме неколку опции за здрав, вкусен и едноставен појадок. Овесна каша Овесната...

ВНИМАВАЈТЕ: Овие 5 знаци укажуваат дека имате отрови во телото

Отровите се насобираат во вашето тело бидејќи сте живи и тоа е неизбежно. Меѓутоа, некои...

Европска недела на спортот во Македонија: Како изгледа спортот низ очите на најмладите?

Во нашата земја, од 23-30.09.2018 година ќе се одржи „Европската недела на спортот“. Спортот и...

5 знаци кои укажуваат дека вашето тело е полно со отрови!

Отровите се насобираат во вашето тело бидејќи сте живи и тоа е неизбежно. Меѓутоа, некои...

Нема да поверувате: Знаете ли што се лекуваат дршките од црешите – никогаш не ги фрлајте

Иако сите знаеме дека црешата е вкусно и здраво овошје, сепак она што е помалку познато е...

Сакате да изгубите килограми без да се откажете од леб? И тоа е можно, погледнете како!

Ако мислевте дека во потполност морате да ги исфрлите јаглехидратите од исхраната за да ја...

Науката вели луѓето кои употребуваат пцовки се попаметни и поискрени!

Низ годините учиме дека пцовките се неучтиви и треба да ги искорениме од својот речник....

Оваа намирница ја користиме сите, а одговорна е за смртта на 500.000 луѓе годишно

Трансмасните киселини се типичен нуспроизвод на (делумно) стврднување (хидрогенизирање) на...

Комарците најмногу ги напаѓаат овие луѓе!

Некои луѓе се навистина примамливи за комарците. Науката сега има и логично објаснување...

Овие 10 намирници се здрави, а можете да уживате во нив без да добиете вишок килограми

Храната која нема калории не постои, но одредени нискокалорични намирници се состојат во...

Спречете го потењето со помош на овие 3 природни средства

Доколку антиперспирантите се премногу агресивни за вас, сигурно ќе ви се допаднат...

Верувале или не, овие 5 намирници ќе ви дадат повеќе енергија наутро од кафето!

Повеќето луѓе наутро кога ќе се разбудат најпрво посегнуваат по шолја кафе бидејќи им дава...

КАКО ДА СЕ ОСЛОБОДИТЕ ОД МОЗОЛЧИЊАТА СПОРЕД НИВНАТА МЕСТОПОЛОЖБА?

Се појавуваат како реакции на телото на пореметувањата во организмот, најчесто во...

Овие 4 сексуално преносливи болести немаат симптоми. Како да ги откриете?

Доколку сте сексуално активни, сексуално преносливите болести се потполно реална закана, а...

Подгответе се за летото: Помешајте ги овие состојки и ќе добиете напиток кој го топи салото!

Оваа комбинација од состојки претворена во магичен напиток го топи салото со неверојатна...

Не дозволувајте да ве измами совршениот облик: Како да разликуваме домашни од увезени јагоди?

Мај е месецот кога ова овошје е застапено на пазарите и во супермаркетите. Меѓутоа, кога ќе...

Стомакот не е препрека: Вежбањето во текот на бременоста ја спречува депресијата!

Редовното вежбање, освен што помага по породувањето, може да помогне и при зачнувањето, и та...