Категорија: Здравје

Дали белото вино е лошо за вашата кожа?

Сигурно веќе ви е добро познато дека алкохолот влијае врз вашата кожа, а исфрлањето на...

Го победила ракот и инспирира со нејзината фитнес трансформација

Борбата со ракот ја направила уште посилна и ја мотивирала да биде уште подобра.  Alison Rieman во...

Секој четврток, после работа #ПочниСоВодно

Еден поинаков четврток ни доаѓа со иницијативата #ПочниСоВодно. Имено, I love hiking – group Macedonia...

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Кога ќе ве касне оса, пчела или стршлен – ОВА ќе ве спаси од болка!

Со доаѓањето на пролетта стигна и сезоната на разни инсекти, меѓу кои најголема опасност...

Едноставна а ефикасна: Која е најдобрата вежба за совршен задник?

Дали некогаш имате слушнато нешто за вежбата наречена clamshells? Иако многумина од вас не знаат...

Што е всушност древната вештина – акупунктура?

Акупунктурата е стара кинеска медицинска вештина.  Кинеското верување е дека две основни...

Разговор меѓу Лејди Гага и Принцот Вилијам, на многу важна тема… (ВИДЕО)

Лејди Гага и Принцот Вилијам имаа разговор на една многу важна тема, станува збор за...

Кој чај да го пиете доколку страдате од несоница?

Доколку имате проблем со несоница, вознемиреност и депресија, ви препорачуваме секојдневно...

Како да се откажете од пушењето? Совети за полесно да се откажете од цигарите!

Никој не вели дека откажувањето од пушењето е лесно, особено ако сте пушеле редовно, подолго...

Диета која го решава проблемот за кој малку се зборува

Лечењето на покачената вредност на мочната киселина, од која страдаат голем број на луѓе,...

Масло од јојоба против сува и оштетена кожа

Чудотворното масло од јојоба потекнува од пустинските предели на јужна Аризона –...

Кои се придобивките од сувото грозје?

Иако за намирниците кои се благи и лепливи, како што е и сувото грозје, се сметало дека...

Како да стигнете до посакуваната цел? Фитнес приказната на Бојан Тодороски

Секојдневните навики го сочинуваат нашиот целокупен развој, односно се што правиме во текот...

На кој начин јогата не опушта и смирува?

Јогата го зголемува нивото на хемикалијата гама-аминобутерна киселина (GABA) во мозокот, која...

10 причини зошто козјото млеко е добро за здравјето

Козјото млеко е многу послично во квалитет до мајчиното млеко, во споредба со кравјото, и...

Најпосакуваната диета на светот: чоколадна диета!

Творецот на „чоколадната диета“ Лени Ниман тврди дека таа совршено дејствува, само што  не...

Денес е Светскиот ден на здравјето и се обележува со тема „Депресија – ајде да разговараме“

Светскиот ден на здравјето се прославува на 7-ми Април за да го означи основањето на...

Зошто не можете да заспиете?

Доколку сте станале рано, сте имале напорен ден и вечерта повторно не можете да заспиете,...

Време е за слабеење, едноставни и лесни кардио вежби за топење масти… (ВИДЕО)

Летото ни се ближи и крајно време е да се зголемат физичите активности, како би се чуствувале...

Мозолчињата откриваат повеќе информации за вас, отколку што мислите

Многу често сме ги игнорирале мозолчињата коишто растат не само на нашето лице, туку по...