Категорија: Здравје

Направете природен восок за депилација

Mногу лесно можете да го направите вашиот домашен восок за депилација, а притоа без да содржи...

Придобивки од еукалиптусот

Дрвото еукалиптус (лат. Eucalyptus globulus) природно расте во Австралија и најпознато е по тоа што...

10 најголеми нутриционистички лаги

Се плашите да јадете јајца, сланина, колбаси, мрсна храна? Кога ќе ги прочитате 10-те најголеми...

Како гледаат далтонистите?

Далтонизмот  е дефект на човековиот вид, кој се изразува во неспособноста да се разликуваат...

Тридневна диета со јаболки

Оваа диета подразбира конзумирање по едно јаболко, пред секој главен оброк. Се смета дека...

Со познатата „саси вода“ до рамен стомак

Доколку сакате да се освежите, да ги намалите масните наслаги околу стомакот и останатите...

Сенфот како лек

Сенфот не е само вкусен зачин кој се додава во храната, тој може да ви помогне доколку сте...

Гоџи бобинка – кралица на антиоксидансите!

Гоџи бобинките се едни од најмоќните билки во светот и се на прво место на американската...

Лековитите моќи на бананата

Богата е со природни, растворливи влакна и три вида на прирдни шеќери, и тоа ја прави...

Направете креативни коцки лед

Да се направат коцки лед, е една од најлесните работи на светот, а и сите ги сакаат во својот...

Како чоколадото стимулира љубов и секс?

Чоколадото е комплекс од состојки кои дејствуваат врз мозокот и создаваат чуство на...

Уживајте во топлите денови со 6 видови на лимонада

Лимонада со цреши Потребни состојки: 3 шолји цреши 2 лимети 6 чаши вода ½ шолја шеќер неколку...

Вежби за „стомачни“ на вашиот кауч

Секогаш постојат оние денови кога едноставно не може да одите до фитнес центарот…Дали...

Балетанките се непријател на здравјето

Со тоа што се потполно рамни, а немаат ни ремчиња, балетанките ги оптоваруваат колената,...

Рецепт за масло од канабис – лек за секоја болест и синдром

Рик Симпсон го има посветено својот живот за да им помогне на пациентите со сите видови на...

ФОТО: 10 вежби за брзо слабеење

Сакате да ослабете, но сте премногу мрзливи? Ви се смачи од она досадно броење на калориите?...

Совети за подобар сон за оние кои страдаат од алергии

За луѓето кои страдааат од некаква алергија, најчесто од полен или прашина, спиењето може да...

10 видови храна кои се опасни за мачките

Секој кој има мачка во домот може да ви каже дека мачките повеќе ги сакаат оборицте на...

Земја на долговечноста, во која ракот се уште не е “измислен”

Би сакале ли да живеете во земја во која ракот се уште не е “измислен”, каде што сите...

5 совети за подобар сон

Сите знаеме колку е важен сонот за нашата убавина. Со добриот сон се ослободуваме од оние...