Категорија: Здравје

ЕДНИОТ Е БЕЗ РАЦЕ, ДРУГИОТ СЛЕП: „Тој е мои очи, а јас негови раце“

Двајца кинези пријатели ја имаат најтажната и најубава животна приказна.   Откако едниот...

Храбро девојче каснато од ајкула, се вратило во океанот да ја спаси другарка си

Храбро девојче преживеало напад од ајкула, но и покрај раната на ногата, се вратило во водата...

Колку често треба да се прави ПАП тест?

  При пап (Папаниколау) тестот во форма на брисеви се зема примерок од клетките на грлото...

Медитеранската диета поефикасна против дебелината

Спроведувањето на медитеранската диета може да биде поефикасен начин во борбата со...

Лек против ‘рчење: Пијалакот кој ќе ви ги реши ноќните маки

‘Рчењето е проблем со кој се соочуваат луѓе од скоро сите возрасти. Причинителите можат да...

Ризик фактори за појава на рак на грлото на матката

Најзначаен ризик фактор за појава на рак на грлото на матката е инфекцијата со хуман...

Отворено за вагинизмот

  Повеќето жени на вагинизмот гл Повеќето жени на вагинизмот гледаат како на нешто лично и...

Село на “вампири”: Лицето им се распаѓа ако излезат на сонце…

Во бразилската држава Сао Паоло се наоѓа селото Арарас кое стана познато по своите жители,...

Вирална фотографија од лузна којa спаси живот: Бебенце мирно спие до лузната од царскиот рез на мајка си

Црно-бела фотографија на која бебенце спие до лузната од царскиот рез на мајка си забрзано...

Што точно се случува кога мува ќе слета на вашата храна?

Кога научниците за време на едно истражување ги прашале учесниците што би ги натерало да...

Најголеми дланки во светот: Го нарекувале дете на ѓаволот и го малтретирале, а потоа сè се сменило

Детето кое живее во источна Индија било родено со пореметување поради кое должината на...

МЕНСТРУАЦИЈА И ЛЕТУВАЊЕ: 5 одговори на најважните прашања

Толку очекуваниот годишен одмор на море и токму првиот ден добивте менструација. Ова...

Лушпите од јајца како лек

Нормална постапка е кога кршиме јајца да ја фрламе лушпата во корпата за отпадоци. Но Дејли...

Капина – лек за крвта, храна за телото!

Витамини, минерали, растителни влакна, флавоноиди, сето тоа го содржат капините, кои не се...

КАКО ДА ЈА УБЛАЖИТЕ БОЛКТА ВО ВРАТОТ ВО ДОМАШНИ УСЛОВИ?

Се смета дека повеќе од две третини од светската популација во одреден период од својот...

Нафта спа – Во Азербејџан капење во нафта за здравје (Видео)

Во Баку, главниот град на Азербејџан еден здравствен центар нуди капење во нафта како...

Како природно да ги исчистите белите дробови од катран и никотин?

Иако најдобриот начин на прочистување на белите дробови од никотин и катран е целосно...

Со една чаша солена вода дневно, до подобро здравје: Еве и зошто!

Секако дека ова не значи едноставно да промешате вода и кујнска сол, тука мислиме на тоа за...

Видео: Важни совети за како правилно да направите склек

Погрешното правење на вежбите нема да вроди многу плод во вашиот физички изглед, а склекот,...

ЧУДО ОД НАПИТОК – СПАСУВА ЖИВОТИ А ВЕШТО СЕ КРИЕ ОД ЛУЃЕТО: 10.000 пати помоќен дури и од хемотерапија

Овој напиток спасува многу животи, а тоа го докажуваат стотина студии, но сепак ретко кој...