Категорија: Хуманост

Крај за насилството: Дејвид Бекам со моќно видео против насилството врз децата

Како амбасадор на добрата волја на УНИЦЕФ, Дејвид Бекам сними моќно видео со кое се бори...

Обележување на Светскиот ден на лицата со пречки во развојот со хуманитарна забава во Велес

По повод светскиот ден на лицата со пречки во развојот, хуманитарната компанија Рековинст и...

12 годишно момче рачно изработува плишани играчки, а потоа ги подарува на болните дечиња

За Кампбел Ремес би помислиле дека е просечно момче, но тоа што го прави ова дете посебно е...

Моден фотографер им помага на напуштени кучиња да го пронајдат својот дом

Модниот фотографер Ричард Фибс верува дека фотографирањето може да го промени светот, без...

ВИДЕО: Не треба да сте супер херој за да правите добри работи!

„Човекот во редицата“ е едно од најгледаните видеа на Јутуб од ваков карактер. Ќе ви го...

Барање за донации за танцовата група со Даунов синдром

Танцoвата група сo Даунoв Синдрoм oд студиoтo Данцерс Унитед МК, пo три гoдишнo активнo тренирање...

5 Причини зошто да волонтираш во Црвен Крст

Барате промена во вашиот живот? Сакате да бидете корисни за ова општество? Сметате дека...

Момче си ја растело косата 2 години за перики за деца кои се борат со рак

Потстрижување за почит. Светот му симнува капа на малиот Томас Мур, кој две години си ја...

Тејлор Свифт донираше 1 милион долари за жртвите од поплавите

Тејлор Свифт објави дека ќе донира еден милион долари за помош на оние кои беа погодени од...

Жени за пример: 7 Македонки секојдневно им помагаат на жртвите од поплавите

Во повеќедневната акција во областите кои беа зафатени од поплави во Македонија...

Црвен крст: Дистрибуирани 17.662 пакети со храна, собрани над 200 илјади евра

Скопје, 13 август 2016 (МИА) – Тимовите на Црвениот крст на Република Македонија до вчера...

КАРОЛИНА ДОНИРАШЕ 60.000 ДЕНАРИ ЗА НАСТРАДАНИТЕ СЕМЕЈСТВА

Каролина Гочева донираше 60.000 денари за настраданите семејства од поплавените подрачја,...

Пивара Скопје и Coca-Cola обезбедија 100.000 евра за погодените од поплавите

Пивара Скопје и Компанијата Coca-Cola донираат 100.000 евра, вода и волонтерска помош, поддржувајќи...

 Фондацијата на кошаркарот Владе Дивац со донации за поплавите во Скопје

Големата поплава која во саботата го зафати Скопје и околината одзеде многу животи, а на...

Српската полиција упати помош за Македонија во возила и пумпи

Министерството за внатрешни работи на Србија соопшти дека денеска упати помош за...

#поплава Ако луѓето функционираа како овие мачка и куче тогаш светот ќе беше подобро место за живеење…

Не ги оставајте зад себе. Ако не можете да ги ставите на сигурно тогаш отворете порти,...

Социјалните мрежи поттикнаа граѓански активизам, донации и мапи за помош за настраданите

По невремето што го зафати скопско, голем број граѓани покажаа солидарност, а социјалните...

„Пелистерка“ достави 50.000 литри вода во настраданите места од поплавите

Македонската компанија „Пелистерка“ достави 50.000 литри вода за пиење во местата кои...

Сакам сладолед на корнет, оној од 20 денари, таков не сум пробал!

Во распаднатата и стара куќа со мирис на влага, живите и итри очиња на шестгодишниот Иван ве...

Ја видов како стои и плаче пикната до ѕидот на еден пролаз…

Ја видов како стои и плаче пикната до ѕидот на еден пролаз. Беше околу 16:00 часот па беше доста...