Категорија: Технологија и наука

Жените го носат овој изум за да се заштитат од силување!

Една жена поттикната од своето лошо искуство со физички напад создаде брилијантен изум кој...

НАСА ги прекина теориите на заговор и објави 10.000 слики од мисијата Аполо на Месечината

По многубројните шпекулации и теории на заговор, НАСА реши да стави крај на невистините и...

6 знаци дека си зависен од својот мобилен телефон: Осуди се да провериш!

Зависник од мобилен телефон… Напад и паника доколку на кратко време останете без вашиот...

Време е да ги избришете фејсбук профилите? Скандалот донесе конфузија кај корисниците

Компанијата „Фејсбук“ периодов се наоѓа во средиштето на голем скандал. Вредноста на...

Инсталирајте ги овие апликации за намалување на стресот, подобар сон и мотивација

Секојдневниот живот е преполн со стресни ситуации и луѓето често немаат доволно време за...

Сите ја правиме оваа грешка кога го полниме телефонот и ја уништуваме батеријата (ВИДЕО)

Погледнете која грешка ја правите додека го полните телефонот која може да ја оштети...

Еве зошто бојата на очите кај бебињата се менува

Бојата на очите е наследна и зависи од боите на очи на родителите, бабите и дедовците....

Материја која овозможува бактериите да се уништуваат сами при изложување на светлина

Лабораторијата со напредна енергија и материјали се наоѓа во новозеландскиот Универзитет...

Која социјална мрежа треба да ја изберете за промоција?

Која социјална мрежа треба да ја изберете за промоција на производ или услуга преку...

Пристигна првиот Android Go смартфон

Уште минатата година, компанијата Google најави дека ќе направи напори да го направи...

Оваа апликација ќе препознава дали има бактерии во храната

Постојат малку методи со кои може ефикасно да се спречи труење од храна. За да ја тестираме...

Samsung Galaxy S9 ќе ги има следниве две функции кои iPhone X не ги поседува

Гиганстската компанија Samsung ќе го претстави новиот премиум телефон Samsung Galaxy S9 на 25-ти...

Oва е новата опција на Инстаграм која нема да ви се допадне

Инстаграм повторно воведува нова опција. Станува збор за опцијата “screen shoot”. Имено,...

Komunicira.me – нова бесплатна апликација за инклузија на лицата со оштетен слух

Komunicira.me е апликација која ќе ја сруши комуникациската бариера помеѓу лицата со оштетен слух...

Oвие изуми ќе ни ја олеснат иднината

Мора да признаеме дека со развојот на новата технологија животот навистина ни е олеснет....

Ова се трите правила на Бил Гејтс за мобилните телефони и децата

За многумина Бил Гејтс и Стив Џобс се синоними за технолошка иновација.  И покрај што и...

Google може да предвиди дали летот ќе биде откажан

Компанијата “Google” користи вештачка интелигенција за точно да предвиди дали ќе дојде...

Бизарно: Луѓето и роботите за 100 години би можеле да имаат деца?

Децата во иднина би можеле да имаат мозок со вградена интелигенција, а телата ќе бидат...

Инстаграм воведува нова опција

Социјалната мрежа Инстаграм развива опција на апликацијата со која корисниците ќе можат да...

Интересни факти кои не сте ги знаеле за играта „Супер Марио“

Дали се сеќавате на играта „Супер Марио“? На луѓето родитени во 90-тите години ќе им побуди...