Категорија: Арт и дизајн

Црква трансформирана во модерна куќа, а резултатот е прекрасен објект

Интересна трансформација од црква во прекрасна модерна куќа. Локацијата е во Чикако, а Linc...

13 најфасцинантни јавни скулптури во светот

Les Voyageurs, од францускуот уметник Bruno Catalano, во Марсеј, Франција е скулптура која евоцира...

Инспирација: Кујни обоени во храбри и несекојдневни бои

Сите ги сакаме класичните бои на дрвото кои одлично прилегаат на мебелот во домот, но...

Интересни и креативни полици за книги

За сите љубители на книги, среќа е да имаат изобилство од интересен материјал за читање.  Ова...

Словенец гравира јајца, а тоа изгледа неверојатно

Велигденските празници се време кога се прават разновидни декорации на јајцата, покрај...

Уникатни лустери направени само од велосипедски делови

Велосипедите се практични и не се лоши за околината, а движењето со нив низ градот е најлесна...

Иновативна бања во облик на хамок, го носи уживањето на друго ниво

Сплет од иновација, технологија и уметност е оваа бања во облик на хамок, креирана за целосно...

Забавни илустрации: Љубовта и врските пред и по 30-тата година

Како што созреваме, нашите вкусови и ставови еволуираат. Талентираната Астхик Ракимова...

Несекојдневна куќа изградена од три транспортни контињери

Неверојатна куќа дизајнирана од студио од Копенхаген и изведено во Кина...

Шармантен мини замок во Британија е ставен на продажба

Ако некогаш сте сонувале да живеете во замок, сега е вашата шанса. Местото познато како Molly’s...

Несекојдневни виножита – уметнички инсталации кои воодушевуваат

Уметничките инсталации ја имаат моќта да го претстават секојдневното во нешто необично, кое...

Рустикален + модерен стил, еден од омилените дизајнерски миксови во ентериерот

Светските трендови секогаш се менуваат, затоа најдобро е да го уредиме просторот согласно...

Исечоци од хартија од светските знаменитости создаваат необични сцени

Лондонскиот артист и фотограф Rich McCor (познат како paperboyo) има необичен начин на гледање на...

Кога уметници прават оригами: Несекојдневни и неверојатни уметнички дела

Оригами е вештина која постои со векови, а и вие сигурно знаете да направите барем некоја...

Неверојатно убави и уникатни цветни тетоважи

Цветните тетоважи се можеби едни од најбараните цртежи на телото низ целиот свет, но тоа не...

Хумористични илустрации во кои ќе се пронајде секоја мајка

Холанѓанка на забавен начин ги прикажува моментите кои добро им се познати на сите мајки....

Русинка ги слика ѕвездите како неодоливи цртани ликови

Слободно може да се каже дека Лера Кирјакова поседува голем талент за цртање. Надарената...

Како изгледа станот на Џон Леџенд и Криси Тајген?

Џон Леџенд и Криси Тајген често ги асоцираме како пример за вистинска љубов. Тоа...

Од напуштена фабрика за цемент до необичен дом кој ќе ве воодушеви

Во 1973 година архитектот Ricardo Bofill наишиол на напуштена фабрика за цемент надвор од...

Ќе ве изненадат неверојатните фотошоп способности на ова момче

Сите знаеме дека фотошоп е моќна алакта која може да направи (и поправи) речиси се што ќе ни...