Категорија: Книги

Ксенија Николова со нова книга, „Емотивен манипулатор“ својата промоција ќе ја има на 13-ти декември

Една од нашите млади и талентирани авторки, Ксенија Николова, овој декември го издава своето...

Издавачката куќа Култура распишува конкурс за „Романијада“

Имате талент и желба за пишување, но не знаете како да го пуштите вашиот глас во книжевниот...

Десет книги кои треба да ги прочитате оваа есен

Книгата е најдобриот пријател на човекот. Таа има моќ да не однесе во светот каде се повеќе...

6 работи што треба да ги знаете пред да ја прочитате новата книга на Ден Браун

Неодамна излезе „Потекло“, новото дело на Ден Браун, кое светската јавност и верните...

Добитникот на РОМАНИЈАДА за 2016 година, од денес во официјална продажба

Митко Апостолов со неговата „Некои бладања од војната“ е добитникот на РОМАНИЈАДА –...

Книга на неделата: Бестселерот на Ејлин Гоуџ кој мора да го прочитате „Жена во црно“

Писателка со интересен стил, раскажува животни судбини и се инспирира од животот на луѓето...

Што се крие во „Големата зоолошка градина на Кина“?

Авантуристичка, возбудлива приказна на Метју Рајли, за тоа што се крие во големата зоолошка...

Да ја зголемиме читателската публика: Култура во една година подари 500 книги!

Читањето е изворот на целокупното знаење. Образованието од школските клупи продолжува во...

„Најголемата лага што некогаш сум ја слушнала е дека за среќата треба време.“

Неодамна во интервју за Среќа Мк, Ксенија Николова ексклузивно ни ја најави својата 4-та...

74 години од смрта на поетот, револуционерот, филозофот…Коста Солев Рацин, вечна му слава!

Блаже Конески ќе рече: „Во Рацин имаме најиздигнат македонски народен интелектуалец од...

Култура на Летниот саем на книгата во Рамстор и низ Македонија, со голем избор на книги и ниски цени

Вљубениците во книгата деновиве имаат можност да си купат книги по супер саемски цени,...

14 вечни цитати на Габриел Гарсија Маркес

Никој не остана рамнодушен на неговата необична игра со зборови, игра која ќе успее да ве...

21 цитат од “Малиот принц” кои ќе вe исполнат

На 29 јуни во 1900 година се раѓа францускиот поет и писател Антоан де Сент- Егзипери, авторот на...

Светскиот хит „Јас пред тебе“ на Џоџо Мојес го доби своето продолжение „После тебе“ на македонски јазик

Сигурно имате слушнато или пак имате искусено од прва рака дека книгите се секогаш подобри...

Мала „библиотекарка“: Има само 4 години, а веќе има прочитано повеќе од 1.000 книги

Четиригодишно девојче ја доби честа да помине еден ден како библиотекарка во најголемата...

10 книги кои мора да ги прочитате оваа есен

Книгата е најдобриот придружник на човекот, секогаш е тука за вас кога патувате, пред да...

Остварување на сонот: Книжарница која работи 24 часа и дозволува да читате колку сакате!

Во последните неколку години, благодарејќи на он-лајн купувањето, книжарниците се трудат да...

ЗОШТО КНИГИТЕ КАКО “GAME OF THRONES” СЕ ОПАСНИ ЗА ДЕЦАТА?

Наставникот Греам Вајтинг, од приватното училиште Акорн во Неилсворт, побарал од своите...

Кога почнав да се сакам себеси – Чарли Чаплин

Се претпоставува дека поемата „Кога почнав да се сакам себеси“, Чарли Чаплин ја напишал на...

Најголемите животни лекции од Лав Толстој

Поминаа 150 години откако Лав Толстој го зел перото и хартијата и започнал да го пишува својот...