Категорија: Книги

Што кажале славните мажи за жените?

Жените отсекогаш биле инспирација за мажите. Во текот на човековата историја многу паметни...

ИЗРЕКИ СТАРИ ИЛЈАДНИЦИ ГОДИНИ: “НЕ ГУБИ ВРЕМЕ РАСПРАВАЈЌИ ЗА ТОА КАКОВ ТРЕБА ДА БИДЕ ДОБРИОТ ЧОВЕК. БИДИ ТАКОВ ЧОВЕК.”

Честопати одиме по последната идеја или последниот метод кој го измислил некој друг. Но,...

Чарлс Буковски: Како си го уништуваме животот?

„Луѓето едноставно се празнат. Стануваат тело во кое се наоѓа преплашен и послушен ум....

Детска книга за сексот која ги налути родителите

Оваа сликовница предизвика вистински хаос помеѓу родителите. Книгите за сексуална...

Успеси за почит на младата ученичка Стефани Сидороска

Стефани Сидороска е девојче кое верува дека клучот на успехот е да бидеш поддршка на самиот...

Поучна приказна: Пазете се од жените кои читаат книги!

Маж и жена отишле на одмор на едно убаво езеро, меѓу другото познато и како добро место за...

Чувајте се од жена која чита книги!

Еден маж заминал на одмор со својата сопруга покрај езеро. Додека тој сакал да оди да лови...

ШТО МОЖЕ ДА СЕ ДОЗНАЕ ОД 5 МИЛИОНИ КНИГИ?

Што би направиле до 5 милиони книги од историјата на човештвото досега? Тоа се помалку од...

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Која е разликата помеѓу љубовта и бракот?

Еден ден, Платон го запрашал својот учител: „Што е тоа љубов? Како можам да ја пронајдам?“...

Коста Петров: Не дозволувајте луѓето кои се откажале од своите соништа да ви кажуваат вие да се откажете од вашите!

Што се замислува овој Коста Петров? Од кај па сега Коста Петров човек на годината? Во кој филм...

Херта Милер и Том Стопард годинешни добитници на меѓународна книжевна награда Табернакул

По третпат книжевната академија Табернакул, во состав: Ферид Мухиќ, Горан Стефановски, Венко...

Погледнете како е објаснет пубертетот во наш учебник…

Ако на децата вака им објаснуваат што значи пубертет, тешко на родителите.   Од учебник во...

Не поседуваме ништо, освен времето

Римскиот филозоф Сенека при крајот на својот живот одржувал доста интензивна комуникација...

Чарлс Буковски: Никој не може да ве спаси, освен самите вие…

Чарлс Буковски (1920 – 1994) бил американски поет, раскажувач и романсиер кој слободно можеме да...

Интересни факти за најбрилијантниот ум на денешницата

Тони Старк од реалноста, следниот Стив Џобс – така го нарекуваат амбициозниот Илон Маск,...

КОЛКУ ВРЕМЕ ЌЕ ВИ ТРЕБА ДА ГИ ПРОЧИТАТЕ НАЈПОПУЛАРНИТЕ КНИГИ ВО СВЕТОТ?

Следниот пат кога ќе сакате да прочитате некоја книга, но ќе се откажете уште пред да почнете...

Романија: Бесплатно возење за патниците кои читаат книга во автобус

За да ги поттикне луѓето повеќе да читаат книги додека се возат во јавниот превоз Виктор...

Книгата со селфи фотки на Ким Кардашијан доживеа дебакл

Иако Ким Кардашијан, со преку 40 милиони следбеници, е втората најпопуларна личност на...

Промоција на новиот роман на Ивона Талевска под името ,, КАКО СЕ ЗБОГАТИВ ,,

Ивона Талевска традиционално својот 21 роденден го прославува со уште едно ново литературно...

Фото: Полици за книги кои ги „чуваат“ суперхерои

Дизајнирани од „Artori Design“, кога ќе се погледнат овие интересни метални полици за книги се...