Категорија: Книги

Прва библиотека на плажа во Дојран

Летните температури носат и супер новитети. Еден од нив е податокот дека општина Дојран ќе...

Летен саем на книга

Ова лето, за сите љубители на книгата и пишаниот збор, организираме четиридневен Летен саем...

Десет важни лекции на кои не научи „Малиот принц“

„Малиот принц“ е преубава книга за деца, но таа има прекрасни поуки и за возрасните на кои...

Шах-мат позиција, последен жежок извадок од жестоката „Марла“ – Строго за +18!!!

Шах-мат позиција, последен жежок извадок од жестоката „Марла“ Беше негде околу пладне кога...

Ноќта што ја чекавте: Будни со книга!

Сите љубители на нови, а и веќе познати наслови, може да присуствуваат на „Ноќ со книга“ на...

Зошто да се заљубите во писател?

Нови љубовни светови   Писателите се луѓе со широки погледи кон светот, како и со бујна...

Жежок извадок од „Марла“ – Марија Прличкова! Предупредување само за 18+!!

28 – ми март Утрото станав и констатирав дека сум сама дома. Мајка ми отишла на гости кај...

Зошто баш „ГНЕВ“

Авторката Ана Арнаудова позната под псевдонимот Белешките на Дариа Јохан ја промовираше...

На 18 јуни доаѓа четвртиот дел на „50 нијанси“

Е.Л. Џејмс – авторката на планетарниот книжевен феномен „50 нијанси“ се враќа со ново,...

,,Никогаш не дозволувај да го убиеш лавот во себе ”

,, Јас не се родив сиромав , се родив богат , полн со живот , но се осиромашив. Колку повеќе...

Фото: Најубавата книжарница во светот се наоѓа на вода во Венеција!

Една од најоригиналните книжарници на светот и место, кое стана задолжителна станица за...

Колку чини еден дом? Колку гревови бездомникот со златен часовник е подготвен да плати?

Во мразната 2027, кога мрачните улици се расплакани сведоци на кризните времиња, еден...

Денес во 19 часот, официјално ќе се отвори 27-миот по ред Саем на книгата

Во Метрополис Арена (Хала 1) во 19 часот, официјално ќе се отвори 27-миот по ред Саем на книгата...

“Полицајка в кревет“ – Хит на интернет!

Романот “Полицајка в кревет“ од Веле Смилевски е најчитано дело од македонски автор на...

Сакам да ме научиш…

Сакам да научам да те ислушам, без да ти судам. Сакам да ме научиш да зборувам за...

Фото: Кога мачињата читаат книги!

Погледнете ги овие слатки мали маченца кои бараат внимание од своите сопственици. во...

Најубавите цитати извадени од најубавите книги во светот

Секогаш може да се издвои најубавото од сè, па така и од книгите кои се познати ширум светот...

Згодни момци кои читаат книги– Најголемиот хит на Инстаграм во моментов

Луѓето постојано покренуваат нови трендови на социјалните мрежи, и доста смешни, бизарни...

Најеротските книги на сите времиња кои возбудуваат уште на првата страница

Во денешно време кога сексот продава сè во секој поглед, било да се работи за филм, реклама...

Машкоста не ми дава…

Можам да бидам сѐ што сакаш ти.  Машкоста не ми дава. Јас сум силен, не сум предодреден да...