Категорија: Технологија

10 причини зошто вашиот „глупав“ мобилен телефон беше подобар од смартфон

Повеќето од вас имаат смартфони, при што Фејсбук, Инстаграм, Снепчет и Твитер ви се достапни...

China Mobile ќе започне со тестирање на 5G мрежа

China Mobile, еден од трите кинески телекомуникациски оператори, следната година ќе започне со...

Интернет страница за лесно бришење на профилите на социјалните мрежи

Шведските девелопери Вил Далбо и Линус Унербек направиле сервис кој што овозможува на едно...

Кога НАСА ја фотографира Земјата ноќе таа е прекрасна, изгледа речиси нереално

Ова не се монтирани, ни обработувани фотографии. Ова е планетата Земја, фотогрфирани од...

Генијален „паметен часовник“ се напојува од топлината на телото, па никогаш не треба да се полни

Живееме во доба каде сме зависни од телефоните, таблетите, компјутерите, а наспроти тоа се...

Направен да се распадне, а сепак да го сочува животот на возачот

Во текот на вчерашните бркотници во коишто учествувале неколку возила, во Лос Анџелес е...

“The Schumacher” ќе биде именуван еден од моделите на Ferrari

Ферари следната година ја прославувааат својата 70-годишнина, означувајќи ја со...

Facebook со нова функција „Маски“

Компанијата Facebook ја претстави новата функција “Masks” која ќе биде достапна за корисниците...

Германец сака да го продаде својот Mercedes за 10 милиони долари

Цената од 10 и повеќе милиони евра за класичните спортски автомобили и не е некоја реткост, но...

“Ѕирнете” во Škoda Fabia каква што досега никогаш не сте виделе!

Дека внатрешноста на еден модел под логото на Škoda може да биде и тоа како атрактивна, ни...

Инстаграм подготвува револуционерна опција

Популарната социјална мрежа Инстаграм, наскоро би можела да ги следи стапките на Фејсбук, со...

Go Insta – нова опција на Instagram за пренос во живо

Instagram деновиве ја тестира новата опција Go Insta со која корисниците ќе можат да емитувате видеа...

Фејсбук го претстави “Messenger Lite” за послабите “Android” телефони

Фејсбук ја лансираше aпликација “Lite Messenger” која би можела да развесели голем број на...

Мала и модерна приколка, за совршено авантуристичко истражување на светот

Возејќи се по било кој автопат во светот, веројатно ќе наидете на луѓе кои патуваат со...

Инстаграм не ги заборави корисниците на “Windows”

Кога станува збор за апликациите, корисниците на мобилните телефони со оперативниот систем...

Запознајте ги Spectacles, паметните очила на Snapchat

Компанијата Snapchat одлучи да го прошири својот „бизнис“ на ново поразлично поле и да...

ДАЛИ ЗАБЕЛЕЖАВТЕ ПРОМЕНА НА “ВИБЕР”?

Визуелниот идентитет е збирот на визуелните и физичките карактеристики на производот,...

Колку чини да го направи а колку ни го наплаќа Apple новиот iPhone 7?

Аналитичарите на IHS Markit направиле пресметка колку се трошоците за да се произведе неодамна...

Новиот “iPhone 7” е пуштен во продажба

Во 8 часот наутро, во продавниците на “Apple” ширум светот, започна да се продава новиот...

Чудото кое ги остави без зборови луѓето во светот: Научници направиле бебе без мајка!

Тим од истражувачи во Велика Британија успеал да произведе ембрион во лабораторија без...