Категорија: Ракомет

Лазаров: Желбата и срцето нè доведоа каде што сме

Самиот факт дека игравме против Шпанија и се истрошивме кажува дека извлековме денес...

ЦЕЛТА Е ОСТВАРЕНА: Македонија го скроти Исланд за осминафинале со Норвешка!

Во одлучувачкиот натпревар за третото место во групата Б, македонската ракометна...

Кире и Столе ја однесоа Македонија до победата над Тунис

Македонската репрезентација со победа 34:30 (13:14) над Тунис стартуваше на 25-то Светско...

ВИДЕО: ЈУНИОРИТЕ СО ОРО ГО ПРОСЛАВИЈА ПЛАСМАНОТ НА СП ВО АЛЖИР

Голема радост владее кај нашите јуниори по огромниот успех и пласманот на СП во Алжир. Еве...

Ракометарките обезбедија пласман во баражот за Светското првенство!

На Македонија и требаше победа изразена со седум голови разлика, последниот гол кој не...

ХРАБРИОТ МЕТАЛУРГ ГО ПРЕПОТИ ВАРДАР

Денешната средба меѓу Вардар и Металург уште еднаш покажа дека големото македонско дерби е...

МЕТАЛУРГ ГО НОКАУТИРА ЕЛВЕРУМ СРЕДЕ НОРВЕШКА

Победа!!! Металург го одигра својот најдобар натпревар во досегашниот тек на сезоната во...

Вардарки убедливо до главната фаза во ЛШ

Ракометарките на Вардар со убедлива победа во Лајпциг (45:22), над истоимената екипа, ги...

Надојдениот Вардар “гази” во Европа!

ЖРК Вардар, во денешното коло од кавалификационите групи во женската Лига на шампиони на...

ВИДЕО: Победничкиот гол на „магичниот“ Талески во последните секунди

Играта на нерви и среќните околности го решија победникот на натпреварот меѓи Металург и...

Данска го освои златото на ракометниот турнир

Данската ракометна репрезентација е победник на олимпискиот турнир во Рио, откако вечерва...

Стојанче Стоилов нов капитен на Вардар

Стојанче Стоилов е новиот капитен на РК Вардар, соопштено е по денешниот прв тренинг на...

Македонија ги доби противниците за СП 2017

Машката ракометна репрезентација на Македонија ќе игра во Б групата на СП во Франција во...

СИНОТ НА НАУМЧЕ МОЈСОВСКИ: Тати мајсторе!

Легендата на македонскиот ракомет Наумче Мојсовски денеска го одигра својот последен...

Червар: Добар ден Франција!

Новиот селектор на сениорската репрезентација Лино Червар имаше успешно деби пред...

Македонија ќе учествува на светското првенство во Франција

Македонија слави нов ракометен празник – репрезентативците се пласираа на Светското...

Миркуловски: Утре го играм последниот натпревар за Македонија

Големиот борец и долгогодишен член на најдобрата македонска ракометна репрезентација...

Агинагалде шутираше за историја за Кјелце

Талант Душебаев го одведе Кјелце до првата европска титула, а за подвигот кој го направи...

Кире Лазаров избран за најдобар десен бек во Европа

Лазаров е прогласен за најдобар десен бек во анкетата во која учествуваа над 80.000 љубители на...

Нема полуди ракометарки: Голи се сликаа со освоениот пехар

Данските ракометарки на Holstebra играа против руските ракометарки на Lada, при што ги победија го...