Четири намирници кои треба да ги јадете секој ден

Oвие намирници не само што се богати со хранливи материи, туку имаат и имаат голем број на корисни ефекти врз нашето здравје и изглед.

Затоа, пожелно е да ги внесете во вашата секојдневна исхрана, во главниот оброк, а некои може да да ги ставите и во шолја кафе или чаша вода.

Ѓумбир

Ѓумбирот не само што помага при губење на телесната тежина, туку исто така и го зајакнува имунитетот.

Цимет

И оваа намирница е одлична за губење на телесната тежина. Исто така помага и за зајакнување на крвотокот, намалување на нивото на гликоза во крвта и зголемување на активноста на мозокот.

Анасон

Дали знаевте дека  анасонот содржи голема количина на витамин Ц, Б, каротин и витамин Е? Покрај тоа, помага во намалување на апетитот и го подобрува расположението.

Суви јаболка

Се препорачува сувите јаболка да се конзумираат како ужина, бидејќи тие се многу корисни за зајакнување на имунолошкиот систем, за подобрување на лимфниот систем, како и за прочистување на крвта.
Коментари

коментари