ДЕНЕС СЕ ПИШУВА ТЕНИСКАТА ИСТОРИЈА – ЃОКОВИЌ ЗА ПРВПАТ ГО ОСВОИ ГРЕН СЛЕМОТ РОЛАН ГАРОС

Новак Ѓоковиќ, светскиот број 1, убедливо го победи Енди Мареј, светскиот број 2, во финалето на Ролан Гарос. Првиот сет успеа да го освои Мареј со 6:3, но понатаму Ѓоковиќ го покажа своето вистинско светло и зошто е најдобриот тенисер. Останатите сетови ги освои со 6:1 6:2 6:4.

Со ова Ѓоковиќ ги комплетираше сите четири Грен слем турнири, односно го освои Кариерниот Грен слем. Претходно ваков успех имаат направено Федерер и Надал, а на Ѓоковиќ 3 пати му бегаше Ролан Гарос во финалето. Ова е 12та Грен слем титула за Ѓоковиќ и го брка Надал кој има 14. Федерер е пред нив со 17. Моментално Ѓоковиќ е победник на сите 4 Грен слем турнири од минатата и ова година. Што се однесува до Мастерс турнирите кои се следни по ранг, му недостасува само Синсинати. Новак летово во Рио ќе се натпреварува и за олимпиското злато – најголем успех му е бронза во Пекинг.

Мареј има само две Грен слем титули и ова за него беше прво финале на Ролан Гарос. Мареј игра одлично но поради Ѓоковиќ, Надал и Федерер, многу финалиња не можеше да ги освои – како и денешното.

Извор : mktenis.mk
Коментари

коментари