Долга или кратка коса? Овој трик открива која фризура е за вас

Постои многу едноставна метода која ќе ви помогне да сфатите која должина на коса е за вас. Покрј тоа, погледнете како вашата коса да расте брзо, да биде густа и сјајна.

Еве што треба да направите:

  • Ставете пенкало хоризонтално под брадата
  • Потоа, ставете линијар помеѓу увото и пенкалото под агол од 90 степени.
  • Измерете го растојанието од ушите до пенкалото.
  • Ако ова растојание е помало од 14,5 цм, тогаш вас ви прилега кратка коса.
  • Ако растојанието е повеќе од 14,5 цм, тогаш пуштете ја вашата коса за да расте.

Еве како косата да ви расте побрзо и да биде густа и сајна

Доколку сакате да имате убава и сјајна коса, без разлика дали е долга или кратка, обидете се со една од методите кои ја користат жените во Индија. Постои и рецепт за брзо растење на косата кој вклучува алое вера.

Сок од алое вера

Оваа билка секој треба да ја има во својот дом во тегла. Нејзиниот сок го стимулира растењето на косата и помага во нега на скалпот.

  • Исечете неколку листови
  • Масирајте го сокот во коренот на косата со лесни движења како би ја подобриле циркулацијата и би овозможиле подобра апсорпција.
  • Оставете го на глава барем два часа, а може и преку ноќта.Коментари

коментари