(ФОТО) Ова дури не постои и во нашите ресторани – Еве што јадат луѓето во болниците во Јапонија

Ако има нешто што е со ужасна репутација, без разлика за која држава станува збор, тоа е болничката храна.

Неодамна жена во Јапонија престави замислете, нешто лошо кое го служат во тамошните болници.

Таа снимила 12 јадења кои ги даваат на породилното одделение, а тие изгледаат како вкусна храна во половина ресторани кои некогаш сме ги посетиле.

Презентацијата на храната е од клучно значење во земјата на изгрејсонцето и се чини дека дури болниците ја прифаќаат оваа културна традиција и тоа многу сериозно. Сликите станаа особено популарни.

Погледнете некои од нив: Омурајсу (омлет, полнет со зеленчук и ориз), салата со макарони, пилешка супа, прстени од лигни, овошје, зелен чај.

Тестенини со печурки, салата од компир, салата од брокула и сланина, пилешка супа, овошје, леб, зелен чај.

Лосос, тофу, салата од спанаќ салата, нато (ферментирана соја од зеленчук), супа, ориз, млеко.

Сирење камембер и суво грозје, пржено говедско, пире од компири, кабоча (супа од слатка тиква), корен од лотос со грејфрут, сос од пченка и супа од ориз, салата, тирамису, овошје, сок од портокал, зелен чај.

Извор: Локално.мк
Коментари

коментари