Како да се справите со сувата кожа на дланките

Кожата на дланките е особено нежна и умее да се иритира доста многу според тоа што рацете се основниот орган на човечкото тело а секојдневниот контакт со разни бактерии и бројните хемикалии и препарати умеат да направат тие да изгледаат доста непривлечно. Ние ви откриваме неколку начини како да се справите со сувата и рапава кожа на дланките и да ср гордеете со нивниот негуван изглед..

Прво и одновно е да направите добра ексфолијација на дланките. Во сад додадете топла вода и една лажица сол. Држете ги дланките во неа некочку минути и нежно масирајте.

Направете домашен балзам за раце од -2 жолчки, -2 супени лажици мед, -2 супени лажици масло по избор (бадемово, кокосово, маслиново). Измешајте ги состојките и така добиената смеса нанесувајте ја на дланките неколку пати во денот и оставете да делува околу 20 минути. Потоа исплакнете и ставете хидратантен крем.
Коментари

коментари