Ова е најконтроверзниот нов тренд во пластичната хирургија

За да изгледаат како Анџелина Џоли или Бела Хадид, се повеќе жени одат под нож. Во овој случај не се работи за операција на нос или уста…

What a dream come true…This year felt like my first year all over again. Emotionally, physically, mentally, in my health I feel so much stronger in so many ways and I am so grateful to all who have supported me, believed in me and stood by me. Thank you for giving me this opportunity again sweet @ed_razek @monica.mitro @10magazine @johndavidpfeiffer Yesterday was so unreal on so many levels. It took so much for all of this to come together and truly as a team we pulled it together as a WHOLE. I am grateful. I am happy. I am humbled. And I just can’t stop smiling thinking about it!!! I can’t wait for you all to tune in to this show. #vsfs2017 . Also … WAS IT NOT MEANT TO BE THAT MY WINGS ARE THE DAMN ? EMOJI!?!?!!? Meant to be!!!!!! DREAM LOOK!!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️?????????????????????????????????

A post shared by ? (@bellahadid) on

Новиот тренд во пластичната хирургија полека доаѓа од Америка во Европа. „Thighlighting“ е најновиот козметички зафат кој го изведуваат хирурзите на пациентите кои сакаат да имаат нозе на пример како Бела Хадид или Џенифер Лопез. Ова не е воопшто едноставен зафат – се работи за целосна промена на изгледот на нозете, а за да се дојде до тоа потребни се низа болни операции.

??? @laperlalingerie

A post shared by Kendall (@kendalljenner) on


Thighlighting“ претставува комбинација од лифтинг на бутовите, импланти во листовите, обликувањето на предните и задните делови на бутовите и отстранување на маснотиите. Целта е да се постигнат долги обликувани нозе кои се секогаш во прв план, како оние на познатите манекенки и ѕвезди.

#jenniferlopez #jlo #fashion #mylove ??

A post shared by Jennifer Lopez (@jenniferlopez_24) on


По оперативните зафати, нозете би требало да изгледаат подолги, односно целото тело треб да добие послаб изглед. Зафатите како што е овој, кои не само што се ризични, туку се и болни – се практикуваат се повеќе бидејќи на некои луѓе малите хируршки зафати не им се доволни за да го постигнат денешниот стандард во убавината. Покрај овој тренд, се оперираат и раце, вагини, лице, речиси секоја ситница на телото, се со цел да се постигне апсурдниот „совршен изглед“. Единствено добро кое произлегува од ваквите трендови е тоа дека бргу исчезнуваат откако ќе се појават.
Коментари

коментари