По 33 години: Алфа Ромео се враќа во Ф1

Италијанскиот автомобилски гигант „Алфа Ромео“ повторно ќе учествува во шампионатот Формула 1, почнувајќи од следната сезона.

По 33 години, Алфа Ромео се враќа во најбрзиот тркачки циркус и ќе создаде нов тим под името Алфа Ромео Заубер, со болид на кој е логото на Алфа и со мотор на Ферари.

Алфа Ромео беше доминантен во Формула 1 кога почна натпреварувањето во 1950 година со возачите Џузепе Фарина и Хуан Мануел Фанџо.

Заубер засега не открива кои возачи ќе го претставуваат тимот во 2018 година, но ги зајакна односите со Ферари и се претпоставува дека ќе изберат младите возачи Карлс Антони и Антонио Џовинаци.
Коментари

коментари