Подгответе шарени новогодишни елкички за дочекот на Новата година

Доколку Новата година ќе ја дочекате во домашна атмосфера, во друштво на најблиските, сигурно сакате да направите новогодишна трпеза.

За дочекот на новата 2018 година, направете ја трпезата малку поинаква. Направете колачиња кои до сега не сте ги направиле и кои се навистина вкусни.

Во прилог, даден е рецептот за подготовка на шарени новогодишни елкички.

За подготовка на колачињата, потребно ви е:

Масло за премачкување

½ шолја путер

225 gr темно чоколадо

1+ ½ шолја шеќер

4 јајца

1 лажичка екстракт од ванила

½ лажичка сол

¾ сенаменско брашно

За филот – шлаг во зелена боја (може да го обоите со прехранбена боја, или во која било друга нијанса доколку сакате) и декоративни мрвички или светки по желба.

Начинот на подготовка на шарените елкички е прикажан на видеото подолу.

Christmas Tree Brownies

These adorable CHRISTMAS TREE BROWNIES are a festive and delicious way to celebrate the holidays! #adRECIPE: https://www.dinneratthezoo.com/christmas-tree-brownies/

Gepostet von Dinner at the Zoo am Montag, 20. November 2017




Коментари

коментари