Промени во ТОП 10 на најновата АТП листа

Победникот на УС Опен, Рафаел Надал ја зголеми бодовната предност во однос на конкурентите на најновата АТП ранг листа објавена денеска.

Својот пласман го подобрија Роџер Федерер кој се проби на втората позиција, Александар Зверев, Чилиќ и Тим, а во ТОП 10 влезе и Буста.

Пласман на најдобрите 10 тенисери на светската ранг листа:

1. (1) Рафаел Надал (Шпанија) 9.465 бода
2. (3.) Роџер Федерер (Швајцарија) 7.505
3. (2.) Енди Мареј (Велика Британија) 6.790
4. (6.) Александар Зверев (Германија) 4.470
5. (7.) Марин Чилиќ (Хрватска) 4.155
6. (5.) Новак Ѓоковиќ (Србија) 4.125
7. (8.) Доминик Тим (Австрија) 4.030
8. (4.) Стан Вавринка (Швајцарија) 3.690
9. (9.) Григор Димитров (Бугарија) 3.575
10. (19) Пабло Карењо Буста (Шпанија) 2.855.
Коментари

коментари