Седум причини зошто да консумирате лимон секој ден

Лимонот е овошје, кое се препорачува секојдневно да се конзумира, тој се користи на различни начини и има разновидна примена.

Постојат седум причини зошто е добро да го конзумирате сокот од лимон:

Го подобрува расположението

Ако наутро се напиете чаша сок од лимон, ќе го зголемите метаболизмот и ќе го подобрите дегенерирањето, а со тоа и ќе го подобрите своето расположение.

Ја чисти јетрата

Лимонот содржи и eриоцитрин кој помага во заштитата на јетрата од оксидативниот стрес.

Лимонот е извор на витамин C

Лимон е извор на витамин C, a исто така, помага и во борбата против настинки.

Ја прочистува кожата

Лимонот е ефикасен во третманот на акните, бидејќи дејствува антибактериски и против габите. Лимонската киселина ги отстранува темните дамки.

Го освежува здивот

Ако не ви се допаѓа пеперминт, можете да користите лимон за да го освежите здивот. Не само што ќе ве расони, туку и ќе ги уништи штетните бактерии. Исто така ефективно го неутрализира и мирисот на бел лук.

Ефикасно против рак

Лимон содржи голема количина на антиоксиданти, меѓу кои витамини А, Ц и Е се ефикасни во борбата против ракот. Исто така, го намалува гадењето.

Го намалува гадењето

Пиењето топла вода измешано со сок од лимон помага на телото да биде хидрирано. Исто така дејствува како антибактериски и го подобрува имунитетот.
Коментари

коментари