Таг:, , , , , , , , , ,

Депресија кај деца – како да ја препознаете и што да направите

Мојата 11 годишна ќерка седи тивко во ќошот на собата и ја гали нашата мачка додека нејзините...

Придобивки од детската игра на отворено кои треба да ги знае секој родител

Играта може да биде одлично средство во процесот на учењето или во стекнувањето нови знаења...

Кога ќе ги оставиш двете сестри сами на момент…добиваш зебра (ВИДЕО)

Со малите деца, момент на невнимане може да ти донесе, како во овој случај, зебра.  Две...

6 совети од психолозите на Харвард како да воспитаме „добри“ деца

1.Поминувајте време со своите деца Ова е базата за сѐ. Треба што повеќе да поминувате време со...

Само деца можат вака да не насмеат…(ВИДЕО)

Децата ги сакаме бидејќи се деца, бидејќи се преслаки и бидејќи се пресмешни. Па така, во...

ШТО РОДИТЕЛИТЕ МОЖАТ ДА НАПРАВАТ ЗА ДА ГИ МОТИВИРААТ ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТЕ?

Дали неуспехот е позитивна можност да се научи и подобри, или е негативно искуство што го...

Инспирација: Што се може да направите од гуми

Зошто старите гуми би ги фрлиле, кога би можеле да ги рециклирате во нешто навистина...

5 АКТИВНОСТИ ШТО МОЖЕТЕ ДА ГИ ПРАВИТЕ СО ВАШИТЕ ДЕЦА ВО ПРИРОДА

  Кои се вашите најдраги спомени од детството? Сигурно тоа се спомени поминати надвор во...

КАКО ТЕХНОЛОГИЈАТА И ВИДЕО ИГРИТЕ ВЛИЈААТ ВРЗ МОЗОКОТ НА ДЕЦАТА?

  Дали треба да сме загрижени како техонологијата влијае врз развојот на мозокот на...

Кога децата развиват чувство за добро и лошо?

Можеби ќе се изненадите од фактот дека децата на три годишна возраст имаат развиено чувство...

8 нешта што наставникот посакува родителите да прават со нивните деца дома

  Потрудете се вашето дете да чита секој ден Наставничката од градинка на мојот син не...

Зошто детската игра на отворено е најдобрата опција за вашето дете

Играта може да биде одлично средство во процесот на учењето или во стекнувањето нови знаења...

ВИДЕО: Сите ги знаеме големите хитови од цртаните на Дизни – еве како изгледаат нивните пејачи

Дали некогаш сте се запрашале како изгледаат луѓето кои ги пејат познатите песни во...

Предпразничен хуманитарен настан во основното училиште за деца со посебни потреби „Иднина“

Хуманоста е повеќе од збор, хуманоста е дејствување, хуманоста значи подадена рака,...

КАКО ПОДОБРО ДА ГО СТИМУЛИРАМЕ МОРАЛНИОТ РАЗВОЈ КАЈ ДЕЦАТА?

Што е потребно за некој да е добар родител? Родителите знаат неколку трикви со цел да ги...

КАКО РОДИТЕЛИТЕ ДА НЕ ГО ПРЕНЕСУВААТ НИВНИОТ НЕМИР ВРЗ СВОИТЕ ДЕЦА?

  Децата чии родители отворено манифестираат нервоза и вознемиреност имаат поголеми...

Миењето раце е најважна работа за децата

Хигинеските навики кај децата треба се развиваат уште на нивна најмала возраст, така што со...

Како малите деца ги изразуваат чувствата за нивните симпатии?

Запознаени сме со фактот дека децата се секогаш искрени кога се работи за чувства и...

НАД ШЕСТСТОТИНИ ДЕЦА ЌЕ ГО ПОКАЖАТ СВОЈОТ ТАЛЕНТ И ЗНАЕЊЕ

Скопје 19. март, 2017 година – Над 600 деца од  Македонија ќе учествуваат на натпреварот...

Што се случува кога деца ги запознаваат нивните најдобри пријатели?

Децата се познати по тоа што се искрено, вклучувајќи ги и нивните емоции. Па така, ни овој пат...