Таг:, , , , , , , , , ,

Депресија кај деца – како да ја препознаете и што да направите

Мојата 11 годишна ќерка седи тивко во ќошот на собата и ја гали нашата мачка додека нејзините...

Идеи за здрав и хранлив оброк

Сенвичарите за брза храна ги има до сите училишта и градинки, па затоа најчесто мислиме дека...

дали полица полна со трофеи значи дека вашето дете е најдобро? Како да се поттикне здрав натпреварувачки дух?

За некои родители зборот натпреварување е неприфатлив. Не само што натпреварувањето им...

Според овие деца, растењето не е воопшто лесно

Да се биде дете не е воопшто лесно. Процесот на растење и развивање претставува низа од...

Вака би изгледале принцовите од волшебните бајки на Дизни во реалниот живот

Дизниевите принцови се првата симпатија на секоја девојка. Тие се високи, згодни, со...

Дали вие би ја отстраниле оваа лузна од вашето тело?

Сите имаме свои несовршености и несигурности, но најдобро е да си ги прифатиме и да живееме...

НАЈДОБРИТЕ ЗДЕЛКИ ЗА УЧИЛИШНА ОПРЕМА ВО СКОПЈЕ СИТИ МОЛ

Светот на децата што одат во училиште со себе носи безброј обврски, но ќе се согласиме дека...

15 слатки илустрации кои ја покажуваат незаменливата љубов помеѓу бабите и внуките

Првата работа што ни доаѓа на памет кога ќе помислиме на детството е времето поминато со...

Апел за помош на Јован Илиевски

Двегодишниот Јован Илиевски од Битола има глауком на двете очи, висок притисок кој често...

Ја паметите ли „МС СМС“ – омилената емисија на една генерација млади луѓе од Македонија?

Мето име е Филип, доаѓам од Тафталиџе имам 23 години, студент кој паралелно работи и сите тие...

Знам колку боли…

Го памтиш ли детството, ги памтиш ли школските клупи? – Ќе ме запрашаат. А, јас мењам тема...

Каде се изгубивме ние, каде сме? Каде е детството, каде е среќата,каде е животот?

Седам така покрај каминот, кој гори тивко,испуштајќи здив кој води во минатото.  Ги...

Се сеќавате ли на зелениот кармин кој станува црвен

Кога се појави во ’80-те години стана хит меѓу девојките и жените во Југославија. Магичниот...

Лионел Меси му го оствари сонот на ова момче од Афганистан

Откако се појавија фотографии од Муртаза, момче од Афганистан, како од пластична ќеса си...

Видео: Се прашувате зошто Новак Џоковиќ стана светски првак?

Доколку не ви е јасно како се станува светски првак, ова видео ќе ви објасни многу работи....

Девојчето со кибритчињата

Една од најубавите приказни од детството е приказната за „Девојчето со кибритчињата“,...

Јас имав детство, што имате вие денес?

Знаеш, премотувам еден стар филм кој крајот го добил уште одамна,но сеуште е тука во главава....

КОЈА Е РАЗЛИКАТА МЕЃУ ОБИЧНИОТ И МУДРИОТ РОДИТЕЛ?

Сите го доживеавме детството, но често забораваме на тоа. Длабоко во себе знаеме како...

Видео: Бабички кои со скокање на јаже ќе ве вратат во детството!

Една од игрите без која неможеше да се замисли детството, посебно кај девојките, беше и...

СИТЕ ЛАГИ НА МАМА И ТАТО: 13 најголеми лаги во кои не убедувале додека сме биле мали

Не е лесно да се биде одговорен за нечиј живот, ниту пак за нечие однесување. Тоа е тешка...