Таг:, , , , , , , , , ,

Средство за чистење што го имаме дома, а целосно го игнорираме

Се работи за жешка вода која често ја занемаруваме, но високите температури и течните...

Снимал дрво во шума преку целата година и камерата забележала неверојатни ситуации (ВИДЕО)

Се чини како шумата да оживува околу ова „посебно“ дрво. Доколку некогаш сте посетиле некое...

Во четврток е Св. Пантелејмон, заштитник на медицината – еве зошто на тој ден треба да започнете бизнис

Свети Пантелејмон се родил во Никомидија од татко незнабожец, Евсторгиј, и мајка...

Народни верувања: Што ќе се случи ако не го испиете пијалокот на гости, со сонот првата ноќ во нов стан, прв пат ќе земете бебе в раце…

Од секогаш се верувало дека некои појави можат да ги предвидат случките кои следуваат....

Магични слики од природата и шумата насликани на дрво

Дрвото е платно за неа, таа е Ана, љубител на шумата, уметник, изработувач на накит и дипломец...

Успешна приказна која трае осум децении

Традицијата и културното наследство се главното одбележје на секоја земја. Во нашата...

Дали некогаш сте гушнале дрво? Кои се придобивките од тоа?

Дали некогаш сте помислиле да гушнете дрво или пак веќе го имате направено тоа некогаш во...

Како изгледаше Скопје во 2005 година, а како денес? (ФОТО)

Како изгледаше Скопје пред 12 години, се сеќавате? Доколку не сте свесни колку е променет...

Супер кул улична уметност во комбинација со природата

Интересен е резултатот кога ќе се направи спој на уметност и природата, како што може да...

Рустикален + модерен стил, еден од омилените дизајнерски миксови во ентериерот

Светските трендови секогаш се менуваат, затоа најдобро е да го уредиме просторот согласно...

Будењето на пролетта, преку најубавиот симбол – расцутените јапонски црешови дрвја

Пролетта е постепено будење на природата, на секое ливче и цвет. Тоа е период на повторно...

Еве зошто утре во домот треба да имате бадниково гранче

Денес е Бадник, големиот празник пред Божиќ, ноќ која секој треба да ја помине со...

На ова дрво растат 40 различни плодови!

Од далеку ова дрво можеби изгледа како секое друго дрво (добро, малку помагично), но ако го...

Египет ги пошумува пустините со помош на отпадна вода од канализација

Египет со помош на одпадните води од канализација, започнале процес на пошумување на...

Кој не би сакал да престојува во овие кабини како од приказните?

Овие кабини како од приказните, се сосема очекуван производ од Dan Pauly, човек кој израснал...

Знаете ли што се крие во секоја смоква?

Иако смоквата често се нарекува царица на медитеранските овошки, таа технички припаѓа во...

Може ли со хартија да се пресече дрво? (видео)

Овој човек хартијата ја претвори во сечило кое е поставено на маса и се обиде да пресече...

Гром удрил во дрво – нашле ќуп со злато

Во ирските легенди, лепраконите ги кријат своите ќупови со злато на крајот на виножитото. Но...

КОГА УДИРА ГРОМ ОВА НИКАКО НЕ СМЕЕТЕ ДА ГО ПРАВИТЕ!

Најчестото прашање меѓу граѓаните е што да правиме кога ќе почне да грми. Еве неколку совети...

Што не треба да правите кога грми?

Меѓу најчесто поставуваните прашања на граѓаните е што да правите кога ќе почне да грми. Еве...