Таг:, , , , , , , , , , ,

Направете топло смуди од јаболки со цимет (РЕЦЕПТ)

Вкусните овошни напитоци најчесто ги пиеме во текот на летото. Меѓутоа, кога утрата се темни...

Одличен зимски рецепт за варен џин (РЕЦЕПТ)

Мирисот на зимата некако го идентификуваме со мирисот на варено вино. Меѓу омилените зимски...

Овошје и зеленчук кои содржат најмногу пестициди

Една од најчестите причини зошто луѓето јадат органски производи е зошто сакаат да ги...

Валдорф салата: Лесна, вкусна и освежителна (РЕЦЕПТ)

Салатата е освежителна и хранлива, а помага при забрзување на метаболизмот и зголемувањето...

Летото не може да помине без белата боја: 4 совршени фустани кои мора да ги имате!

Не дозволувајте да помине летото, а да не прошетате во бел фустан кој е симбол на летото. Во...

Имате непријатен здив?! Овие 7 работи ќе ви помогнат!

Вие не сте единствениот кој страда од непријатен здив – тоа е раширена појава и многу од...

Направете го овој напиток наутро и бидете полни со енергија цел ден

За да бидете полни со енергија за секојдневните обврски, направете го овој напиток и ќе се...

Во кој дел од денот е најубаво да јадете јаболко?

Јаболкото е едно од најздравите овошја, но и едно од најомилените на многу луѓе. Јаболкото...

Јадете ги овие работи ако цело време сте изморени

Постојаната работа под притисок и стрес, ладното време се причина број еден зошто многумина...

Сангрија – Фантастичната комбинација од свежо овошје и црвено вино кое ќе го задоволи сечиј вкус

Сангријата е шпански пијалок, а своето име го добила од зборот “sangre”, што во превод...

Направете здрави смутија за појадок

Многу луѓе се повеќе внимаваат на своето здравје и начин на исхрана. Особено, секое утро се...

Здивот нема да ви мириса откако ќе јадете лук ако го направите ова

Сите знаеме колку е непријател мирисот на лук откако ќе го консумираме. Лукот е многу здрав,...

Што ви дава, а што ви ја одзема енергијата?

Кога не ви е до ништо, кога секоја активност ви претставува напор, обидете се дда го кренете...

Знаете ли што се крие во секоја смоква?

Иако смоквата често се нарекува царица на медитеранските овошки, таа технички припаѓа во...

Зошто јаболкото потемнува кога ќе го исечеме?

Во допир со воздухот јаболкото исечено на кришки започнува само за неколку минути да...

Зошто е препорачливо да се јаде едно јаболко на ден?

Јаболкото го подобрува работењето на метаболизмот, помага при слабеењето, овозможува мирен...

20 неверојатни научни факти за човечкото тело кои сигурно не сте ги знаеле досега

Сите ние веруваме дека совршено ги знаеме нашите тела. Ние мислиме дека знаеме како тие...

3 СМУТИ СО ТРИ СОСТОЈКИ

Многу луѓе сакаат смути, но не секогаш имаат волја да ги подготвуваат. Но што ако ви требаат...

Видео: Каде грешите кога одбирате овошје?

Како да го направите вистинскиот избор при купувањето на овојше? Не е лесно знаеме, но некој...

Видео: Како да сечете јаболко на 4 дела без нож?

Како да сечете јаболко на 4 дела без нож? Доколку не сакате да јадете цели јаболка, а во...