Таг:, , , , , , , , , ,

Прекрасни снежни бајковити места ширум светот

Зимата се карактеризира  со снежна покривка, мраз, ниски температури, што е причина за многу...

Најдобри дестинации за патување во зима според National Geographic

За сите оние кои сакаат зимските денови да ги поминат на друго место, на пример во тропски...

Најстарите хотели во светот кои треба да ги посетите

Хотелите не се само одлични места за престој при посета на нов град. Тие исто така важат и за...

Популарни дестинации за 2018 година

Во последно време области на постудените климатски средини, како што се Исланд, Антарктикот...

Jaпонците се светлосни години пред нас

Јапонците важат за луѓе кои знаат како да си го направат животот да им биде поубав и полесен....

Омилената играчка од 90-тите години се враќа на пазарот

Се сеќавате ли на играчката „Чибичан“, која беше многу популарна во 90-тите години? ...

Дестинации кои треба да ги посетите во триесеттите години

Многу често луѓето велат дека триесеттите години се најубави. Луѓето во триесеттте години...

Јапонците се надминаа себе си со овој ултра луксузен шики шима воз

Кога зборуваме за Јапонија, покрај останатото не може а да не стане збор за нивните ултра...

Кога уметници прават оригами: Несекојдневни и неверојатни уметнички дела

Оригами е вештина која постои со векови, а и вие сигурно знаете да направите барем некоја...

Што се случува кога ќе им дозволите на студентите да носат што сакаат на диполомирањето?

Церемониите по повод дипломирањето на студентите секаде во светот се различно, но тоа...

Будењето на пролетта, преку најубавиот симбол – расцутените јапонски црешови дрвја

Пролетта е постепено будење на природата, на секое ливче и цвет. Тоа е период на повторно...

Кјото какво што не сте го виделе досега, под снежна покривка

Со паѓање на температурите под нулата, Кјото ги доживеа едни од најладните денови во...

Деликатни порцелански скулптури инспирирани од ботаничкиот свет

Правејќи спој од ботаничката култура на Англија и деликатните растенија кој ги спознала за...

Бар во Јапонија целосно изграден од рециклиран отпад

Малото место Камикацу во Јапонија е доста еколошки настроен град, а тоа може да се види и по...

Еден од најголемите аквариуми во светот: Неверојатното езеро Kuroshio во Јапонија

Неверојатниот аквариум Okinawa Churaumi е лоциран во Паркот Ocean Expo Park во Јапонија. Отворен во 2002...

Зошто училиштата во Јапонија се едни од најдобрите?

Сите имаме за цел да го добиеме соодветното образование и едукација уште од основно училште....

Чудесните Јапонки: 5 тајни на жените кои никогаш не се дебелеат и живеат најдолго

Жителите на Јапонија во последните 25 години го држат светскиот рекорд како жени со најдолг...

Страшен мост во Јапонија! Дали би го поминале?

Ако не сте обожавател на возот на смртта, не ви го препорачуваме и преминот низ овој мост Eshima...

Овие кучиња добија трансформација, а со новиот изглед се преслатки!

Сите сакаме да гледаме трансформации, пред и потоа, нов и подобрен изглед на луѓето, а и...

Ваква магија не сте виделе досега – летото е период кога светулките ги осветлуваат шумите во Јапонија

Доколку не сте виделе доволно од магијата на Јапонија, еве уште еден надреален момент. ...