Таг:, , ,

Ароматични кременадли со павлака и топен кашкавал: Највкусен рецепт што може да го вкусите за ручек!

Ова е совршен предлог за ручек викендов! Состојки: 1 кг свински кременадли 200 грама кисела...

Мешањето на различни видови на месо во оброкот, го оштетува дигестивниот тракт

Во речиси сите ресторани низ светот воопшто не е невообичаено да ви сервираат различни...

Најголеми грешки кои ги правиме со фрижидерот, а не сме ни свесни

Повеќето луѓе по пазарувањето само ги ставаат намирниците во фрижидерот без размислување....

#365Среќа Сања Маркоска: Хроно исхрана – диета или начин на живот?

Поради намалената физичка активност и празничното полнење со калории и масти во зимскиот...

Овие навики се подеднакво лоши како и пушењето цигари

Сите сме свесни дека пушењето цигари е една многу штетна навика која има негативно влијание...

Храна против несоницa

Инсомнијата влијае на животот на милиони луѓе ширум светот. Сепак, експертите порачуваат...

Не дозволувајте да ве измамат: Еве како ќе препознаете кои намирници се свежи

Пред да купите храна разгледајте внимателно што ви нудат. Еве како ќе препознаете свежо...

Денеска помогнете им на гладните и беспомошните

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 февруари. Денеска е Преподобен...

ВНИМАВАЈТЕ кога купувате: Што значат белите линии на пилешкото месо?

Дали сте ги забележале белите ленти кои сѐ почесто се појавуваат на пилешкото месо? Сѐ...

Бајадера од пилешко месо

Пикантно јадење од пилешко бело месо и сув врат се одлична комбинација за послужување во...

Трик за одмрзнување месо за 10 минути

Морате на брзина да подготвите ручек, а месото се уште ви стои замрзнато во фрижидерот? Кога...

7 прехранбени производи кои никогаш не треба да ги чувате во фрижидер

Производите како месо или јајца секогаш мора да ги чуваме во фрижидер, но ниските...

Тој ги прави најскапите колбаси на светот. Кога ќе видите од што се направени, ќе посакате да ги пробате веднаш!

Господин Тарнер заедно со своите синови ги направил најскапите колбаси на светот, и тоа...

Никогаш не мешајте месо и компири, ориз и месо, кафе и јајца, млеко и кафе,

Во научните кругови доволно се знае за хранливите состојки на намирниците кои денеска се...

Овие јадења никако не смеете да ги подгревате, може да се отруете!

Овие јадења никако не смеете да ги подгревате, може да се отруете! Дали некогаш сте направиле...

Оргинален рецепт за лесковачка плескавица

Скоро сите го препознаваат мирисот и вкусот на добрата лесковачка плескавица. Ова е една од...

Како да препознаете генетски модифицирана храна во продавниците и на пазарите?

Кога купувате овошје и зеленчук, можете ли да разликувате кое е органско, а кое ГМО? ГМО...

Што значи кога ви се јаде чоколадо?

Доколку често пати чувствувате силна потреба за некој вид на храна, тоа не мора да значи дека...

Јадења кои се поздрави кога се комбинираат со алкохол

Сите ја знаеме старата поговорка: „Пивото е доказ дека Бог нѐ сака и сака да бидеме среќни“....

СЗО потврди: Преработеното месо може да предизвика рак

Месните преработки, како сланината, колбасите и шунката навистина можат да доведат до...