Таг:, , , , , , , ,

10 мисли од „Тајната“ најпродаваната психолошка книга

Како да му дозволите  на универзумот да замеша прсти во вашиот живот? Што носи законот за...

Јапонски поговорки кои пренесуваат животни мудрости

Секоја култура има свои мудрости и начин на толкување на животните лекции.  Ова се јапонски...

Интелигентна и талентирана, Ема Вотсон ќе ве инспирира со нејзините мисли

На сите ни е позната по улогата на најумната волшебничка во од Хари Потер, Хермиона, како и по...

„Мислам дека омразата е потрошена енергија и воопшто не е продуктивна“…Што е среќа според Хичкок?

„Разговор со Алфред Хичкок“ е насловот на интервјуото од 1964 година за канадската...

5 мисли за подобар ден (ВИДЕО)

Кога имате лош ден и ништо не ви од рака, потсетете се на овие пет работи.  Животот е тежок, но...

Ова е најтешкото прашање

Што е среќа?   Многу често, ако ги прашаме луѓето „Која е смислата на животот?“ – ќе...

ОВА Е СЕ’ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖИВОТОТ

Животни вистини кои можеби ќе ви го сменат животот – на подобро. Овие вистини може за миг да...

22 мудри арапски поговорки кои ќе ви го прочистат умот

Од историска гледна точка, Блискиот Исток важи за лулка на цивилизацијата, а културното...

Мојата сестра е мојата среќа: 10 работи кои само сестрите ќе ги разберат!

Сестрата е благослов, некој со кој ги делите сите моменти од вашето детство, вашиот “partner in...

Зошто отиде?!

  „Тоше, фалиш… и ќе фалиш секогаш. Со секој твој збор, секој стих отпеан. Луѓето умираат...

Чудни умови

  „Беше негова секогаш, но впрочем негова никогаш. Беше поседувач на нејзиното тело,...

На врв и на дно

„И најмалата надеж некогаш знае да разгори едно обично пламенче. Но и еден сомнеж умее да...