Таг:, , , ,

Во недела е голем празник посветен на жените и децата- еве што треба да направите

На 30 септември во недела се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите...

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП: ПЕТОК (11 МАЈ 2018)

Овен Овој ден ќе ви донесе мали проблеми на професионално поле, но, тоа не треба да ве...

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП: СРЕДА (14 МАРТ, 2018)

Овен  Вашиот оптимизам се заснова на силата на вашата добра волја и вербата во сопствените...

Кратки поучни приказни за вербата, надежта, истрајноста и довербата

Животот се состои од падови и станувања. Понекогаш помислуваме дека одиме надолу, дека...

И тогаш кога најмалку се надеваш

Кога мислиш дека го слушаш гласот на разумот, веројатно престанало да чука срцето и рацете...

Ова е најдобриот начин како да престанете да пушите цигари

Резултатите од студијата која е спроведена на Оксфорд покажува дека наглото оставање на...

Доаѓа празникот Света Софија, Вера, Нада и Љубов: Ова треба да го знаете…

На 30 септември се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите ќерки Вера,...

Млада девојка – победник во борбата со анорексија

Секој од нас секојдневно се бори за подобар живот, барајќи начини да почувствува припадност...

Денеска е Света Софија, Вера, Надеж и Љубов – еве што треба да направите

На 30 септември се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите ќерки Вера,...

Денес се слави Вера, Надеж и Љубов

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е свети маченички Вера, Надеж и...

Сила на новиот век

Белешките на една Алиса. Која е таа сила што те воздигнува, што те чува, што знае се, која...

Како Бог ја дефинира љубовта?

Љубовта е највозвишеното нешто што го доживува човекот, постои милион и еден вид на љубов, а...

А дали желбата е доволна нешто да се повтори?

Вечер. Небото свети, преполно со ѕвезди. Секоја си има свој сопственик на кој му исполнува...

Поучна приказна: Најсилни се оние кои некогаш биле скршени

Си бил еднаш еден грнчар кој посетил една продавница. Сопственикот на продавницата бил...

Запознајте го Борна Чориќ – новата тениска надеж

Кога Борна Чориќ го совлада Надал во Базел, дел од коментарите беа дека 17-годишниот Хрват...

Инспиративна приказна: Надежта последна умира

Четири свеќи полека гореле. Во тишината се слушал нивниот разговор. Првата свеќа...