Таг:, ,

Денеска е денот кога на секој верник му се исполнува најголемата желба

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е денот на Св. свештеномаченик...

Денеска се празнува големиот свештеномаченик

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 23 август. Денеска е Св....

Децата родени во зима треба да ги носат овие прекрасни имиња!

Ви откриваме неколку имиња кои во нашите краишта засекогаш ќе бидат врзани за зимата...

Се сеќавате на групата Тату? Некогаш лезбејка, сега мажена за Словенец! (ФОТО)

По неколку успешни песни успеаја да обезбедат светска слава, a се прославија со синглот “All...

Следниот месец доаѓа продолжен викенд, последен неработен ден годинава

Oсми декември, Св. Климент Охридски е последниот неработен ден за сите граѓани годинава. Овој...

Со „Потекло“ на Ден Браун се oтвора Традиционалниот ноемвриски саем на Култура

Оваа година Издавачката куќа Култура го слави 72 роденден, а како и секоја година во нивниот...

6 работи што треба да ги знаете пред да ја прочитате новата книга на Ден Браун

Неодамна излезе „Потекло“, новото дело на Ден Браун, кое светската јавност и верните...

Книга на неделата: Бестселерот на Ејлин Гоуџ кој мора да го прочитате „Жена во црно“

Писателка со интересен стил, раскажува животни судбини и се инспирира од животот на луѓето...

Броевите на овошките кои никогаш не ги приметувате се доста важни – После ова секогаш ќе ги гледате

Со сите налепници кои гледаме на овошјето и зеленчукот, се потешко ни е да ги поврземе и да...

Знаете ли зошто азијците јадат со стапчиња?

  Кинезите, како и останатиот азиски народ, наместо лажици, вилушки и ножеви, како прибор...

Влажни марамчиња- Знаете ли како настанале?

Влажните марамчиња денес се потреба и неодминлив дел од нашето секојдневие. Ги имате во...