Таг:, , , , ,

Науката објаснува: Ова е главната одлика на неодоливите луѓе

Кога некој не ни ја возвраќа љубовта и очигледно не гаи симпатии кон нас, ние почнуваме да...

Запознајте го Томби, мачорот кој оди во училиште во Турција

Томби оди во училиште речиси секој ден, ретко пропушта час или доцни. Тобми поголем дел од...

Психолошки факти кои ќе ви помогнат подобро да се разберете себеси

Зошто ги правиме работите што ги правиме? И покрај нашите најдобри обиди да се...

Како децата и покрај траумата да имаат нормален развој?

Кога се соочуваат со последиците од детската траума, некои деца се прилагодуваат и ја...

Како да ја зачувате креативноста на децата во денешниот свет?

Пабло Пикасо рекол: „Секое дете е уметник. Проблемот е како да останеме уметник кога ќе...

Како во светот денес ритамот се користи како терапевтска алатка?

Оваа сабота на 04.11.2017 година во просториите на Јавна Соба (Public Room), Скопје, со почеток во 18...

Ментално силните луѓе не ги прават овие работи. Дали сте и вие таква личност?

Менталната сила често не се покажува преку тоа што го правите, напротив, она што не го...

Ги грцкате ноктите несвесно? Еве што тоа кажува за вас

Оваа навика е одлика на луѓе кои се склони на претерана организација, исцрпување на своето...

Создавањето на уметност е одличен начин децата да прават избори, да донесуваат одлуки и да решаваат проблеми…

Да ги научиме децата да создаваат и да ја ценат визуелната естетика може да има огромно...

Зошто треба да се вклучите во училишните активности и хобија на вашето дете?

Воопшто не е тајна дека децата кои имаат родители се вклучени во нивните секојдневни...

Научно е докажано дека во оваа боја изгледате поубаво

Сакате да си ја подобрите самодовербата? Облечете нешто црвено.  Неодамнешно истражување...

Зошто играта е есенцијална за здравиот детски развој

Сите го имаме слушнато терминот,  “Oх тоа е детска игра.”  Терминот имплицира нешто лесно,...

Плачењето е здраво?

Експертите велат дека луѓето кои плачат често помалку имаат здравствени проблеми и живеат...

Патувањето носи најголема среќа, потврдува науката

Со години луѓето слушаат дека парите треба да ги трошат на патувања, но сега постои и научен...

Зошто кажуваме лаги?

Лагите зборуваат сè. Најновите истражувања покажуваат дека секој од нас знае да излаже од 2-3...

Жените поради хромозомите подобро читаат мисли од мажите

Жените подобро читаат мисли од мажите, вели едно неодамнешно истражување. Новата студија...

Депресија кај деца – како да ја препознаете и што да направите

Мојата 11 годишна ќерка седи тивко во ќошот на собата и ја гали нашата мачка додека нејзините...

Како да ја разбудите постојаната свесност кај децата

Во психологијата терминот постојана свесност (mindfulness) се дефинира како состојба на умот која...

Придобивки од детската игра на отворено кои треба да ги знае секој родител

Играта може да биде одлично средство во процесот на учењето или во стекнувањето нови знаења...

6 совети од психолозите на Харвард како да воспитаме „добри“ деца

1.Поминувајте време со своите деца Ова е базата за сѐ. Треба што повеќе да поминувате време со...