Таг:, , , , , , , , , ,

Депресија кај деца – како да ја препознаете и што да направите

Мојата 11 годишна ќерка седи тивко во ќошот на собата и ја гали нашата мачка додека нејзините...

Придобивки од детската игра на отворено кои треба да ги знае секој родител

Играта може да биде одлично средство во процесот на учењето или во стекнувањето нови знаења...

6 совети од психолозите на Харвард како да воспитаме „добри“ деца

1.Поминувајте време со своите деца Ова е базата за сѐ. Треба што повеќе да поминувате време со...

ДЕЦА ИМ КАЖУВААТ НА СВОИТЕ РОДИТЕЛИ КАКО ЈА ИЗГУБИЛЕ НЕВИНОСТА

Би можеле ли и вие да го правите овој разговор со вашите родители? Погледнете ги нивните...

Кога децата им помагаат на мама и тато во вежбањето, тоа изгледа вака…(ВИДЕО)

Компилација од малечки кои се грижат за изгледот на мама и тато, па им асистираат во...

Си ги уништуваме децата и тоа го нарекуваме „љубов“

Љубовта е трпелива. Љубовта е нежна. И знаете што уште? Љубовта не разгалува. Порано една од...

Интересни моменти на движење на бебињата додека се во стомакот на мајката (ВИДЕО)

Неверојани моменти на среќа кога бебињата се движат во утробата на мајката, а тоа е многу...

5 АКТИВНОСТИ ШТО МОЖЕТЕ ДА ГИ ПРАВИТЕ СО ВАШИТЕ ДЕЦА ВО ПРИРОДА

  Кои се вашите најдраги спомени од детството? Сигурно тоа се спомени поминати надвор во...

8 нешта што наставникот посакува родителите да прават со нивните деца дома

  Потрудете се вашето дете да чита секој ден Наставничката од градинка на мојот син не...

Зошто детската игра на отворено е најдобрата опција за вашето дете

Играта може да биде одлично средство во процесот на учењето или во стекнувањето нови знаења...

3 работи кои му се потребни на вашето дете да постигне добросостојба

ШТО Е НАВИСТИНА ПОТРЕБНО ДА СЕ ПОСТИГНЕ ДОБРОСОСТОЈБА КАЈ ВАШЕТО ДЕТЕ ЗА ДА МОЖЕ УСПЕШНО ДА...

КАКО ПОДОБРО ДА ГО СТИМУЛИРАМЕ МОРАЛНИОТ РАЗВОЈ КАЈ ДЕЦАТА?

Што е потребно за некој да е добар родител? Родителите знаат неколку трикви со цел да ги...

дали полица полна со трофеи значи дека вашето дете е најдобро? Како да се поттикне здрав натпреварувачки дух?

За некои родители зборот натпреварување е неприфатлив. Не само што натпреварувањето им...

Зошто родителите ги мешаат имињата на децата?

Една студија изработена од универзитетот Дјук, во која учествуваа 1.700 испитаници покажа...

Зошто бебињата ги тријат очите?

Сигурно веќе сите знаеме дека бебето со триењето на очите порачува дека му се спие. Дали...

Покрај Бјонсе, близнаци ќе добијат Џорџ Клуни и Амал Клуни

После неколку неделни шпекулации, се потврди веста дека Амал Клуни е бремена, и тоа со...

ФОТО: Наде Талевска упати моќна порака – Ало родители, вклучете ги мозоците вашите деца…

Деновиве на социјалните мрежи осамна одлично видео кое не освестува дека ги пропуштаме...

Зошто тетката е важен дел од животот на секое дете?

Ако сте тетка, тогаш задолжително дознајте како влијаете врз развојот на детето и каков...

Рок ѕвездата Мик Џегер на 73 години стана татко по осми пат

Можеби е најголемата рок ѕвезда во светот, но денес тој е само татко. Мик Џегер на 73 години,...

Казните на овие родители се луди – погледнете зошто

Мислите дека забраната за излез овој викенд е најлошото нешто што може да ви се случи и дека...