Таг:, , , , , , , , ,

Кое е највисокото дрво во светот?

Највисокото дрво во светот е „ЦРВЕНОТО ДРВО“ (Sekquoia sempervirens) кое расте во Калифорнија. Ова...

Како би изгледал тајниот живот на животинското царство кога никој не ги гледа?

Веројатно повеќето од вас ја слушнале изреката „Хакуна Матата“, што значи „без грижи“....

Ме чуваше мечката: 3-годишно дете преживеало 3 денови во шума!

Кеси Хатавеј, тригодишното момче, кое преживеало две ноќи само во ледената шума, рекло дека...

Најмистериозните места во светот: Науката нема објаснување за овие феномени! (ФОТО)

Од планини во боја на виножито до розов песок, нашиот свет е преполн со чуда кои науката не...

Погледнете ги срните кои живеат во Националниот парк Пелистер (ФОТО)

На задоволство на фејсбук публиката можат да се видат се повеќе фотографии од жителите на...

Велат дека овие соништа го предвидуваат доаѓањето на љубовта

Доколку некој од следниве 5 мотиви се појавува во вашите соништа, онеирологијата, односно...

Видео кое остава без здив: Силните есенски бои кои ги создава природата во Јута!

За многумина, есента е омиленото годишно време. Сезонската промена носи пониски...

Снимал дрво во шума преку целата година и камерата забележала неверојатни ситуации (ВИДЕО)

Се чини како шумата да оживува околу ова „посебно“ дрво. Доколку некогаш сте посетиле некое...

Токио го добива најголемиот дрвен облакодер во светот! (ФОТО)

Во центарот на Токио почнува изградбата на највисокиот облакодер во светот. Градењето на...

Стаклена куќа околу дрво во шума во Казахстан е вистинско бегство од реалноста

Лоцирана во шума на планината Алмати во Казахстан, архитектот Аибек Алмасов од  A.Masow Design...

Магични слики од природата и шумата насликани на дрво

Дрвото е платно за неа, таа е Ана, љубител на шумата, уметник, изработувач на накит и дипломец...

Мечка и две мечиња провалиле во пицерија барајќи храна (ВИДЕО)

Мечка и две мечиња, гладни, по потрага по храна провалиле во пицерија, а сето тоа е снимено со...

Ѕидовите наречени “урбани дрвја”со ист ефект врз загадениот воздух како цела шума

Загадувањето на воздухот е проблем кој што станува се поголем. И покрај тоа што е невидлива...

Магични фотографии од светулки во шума во Националниот резерват Ропотамо

Доцната пролет и раното лето се идеален период за бугарскиот фотограф Христо Свинаров да ги...

Откриен е нов вид кој личи на Јода од „Војна на ѕвездите“

Како неофицијален празник на „Војна на ѕвездите“ е познат 4-ти мај. Додека многумина го...

Стаклена витражна кабина скриена во шумата

Neile Cooper е витражен уметник и изработувач на накит, но нејзината визија создала вистинско...

Господ секогаш има план за вас: Прочитајте го ова и ќе сфатите дека вашите желби секогаш се исполнуваат

Кога работите не ви одат од рака, секогаш треба да знаете дека Господ има план за вас. Ако му...

Фотограф го документира необичното пријателство меѓу волк и мечка

Финскиот фотограф Lassi Rautiainen овековечил серија од необични фотографии од пријателство...

Шумите во есенско доба: Фотографии кои ќе ве натераат да се заљубите во есента

Фотографиите на  Janek Sedlar ќе ве убедат дека есента е најубавото годишно време. Фотографирајќи...

Посета на Јаворовата патека во нејзината најубава доба – есента

Сите сме свесни за убавините на есента кои таа ги предвидува. Доколку се обожавател на оваа...