Таг:, , ,

Направете сами свеќа без восок (ВИДЕО)

Есента и намалувањето на температурите се почесто не тераат времето да го поминуваме дома,...

Празник кога се исполнува секоја желба на жените: Денеска направете го ова и заштитете ги блиските…

Денеска (6 јули) Македонската православна црква го одбележува денот на Света Агрипина. Таа...

Следуваат Задушница и Духовден: Запалете свеќа, но ова никако не го правете

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден....

Земала пегла, салфета и свеќа и направила нешто генијално што веднаш ќе го направите и вие (видео)

Да се пронајдат начини да го украсите домот, а при тоа да не потрошите многу пари не е лесна...

Задушница, спомен на мртвите- денеска запалете им свеќа за да не бидат цела година во мрак

Според календарот на Македонската православна црква денеска е Задушница. Задушница секогаш...

Направете чудотворна свеќа и решете се од мувите и комарците

Етеричното масло цитронел (се добива од лимонска трева) комарците едноставно го мразат па...

УТРЕ Е ЗАДУШНИЦА – ОВА НЕ СМЕЕТЕ ДА ГО ПРАВИТЕ

Црквата и верниците утре ја одбележуваат Задушница.Таа секогаш паѓа во сабота, бидејќи Исус...

Најубавите божиќни пораки

Божиќ е радосен празник што го дочекуваме и го прославуваме со најблиските. Еве неколку...

#ПразнициСеБлижат: Интересни празнични декорации, кои може да ги направите сами!

Со првиот декемвриски ден стануваме свесни дека #ПразнициСеБлижат и по тој повод...

НАПРАВЕТЕ САМИ: Миризлива свеќа со кора од мандарина

Не ја фрлајте кората од мандарина: Од неа направете миризлива свеќа Оваа миризлива свеќа од...

Тој што ви е суден ќе ви дојде на сон на Велика Сабота

Велигден е еден од најголемите христијански празници. Празник на Христовото Воскресение,...

Направете сами: Свеќник од џамлии

Доколку како мали сте си играле со џамлии, а сега не знаете што да им правите дома, ова е...

Направете сами: Романтично осветлување од гранчиња

Летните ноќи се создадени за романтика под отворено небо. Вечерната седенка во вашиот двор...

Инспиративна приказна: Надежта последна умира

Четири свеќи полека гореле. Во тишината се слушал нивниот разговор. Првата свеќа...