Таг:, , , , ,

Неделен репертоар на НУ Македонска опера и балет 18.03 – 31.03.2018

За сите љубители на операта и балетот, ова е неделниот репертоар при НУ „Македонска опера и...

Тетоважи инспирирани од класичната уметност

Уметноста доаѓа во многу форми и на многу начини и секој од нив го остава својот белег во...

ВИДЕО: Погледнете го светскиот хит од Sia – Cheap Thrills во изведба на 12 годишната Марија Спасовска 

Создавајќи вистинска уметност со својот глас, нашата млада ѕвезда Марија Спасовска иако има...

Гравира овошје и зеленчук и создава неверојатни креации

Овошјето и зеленчукот се навистина прекрасни, а јапонскиот шеф Takehiro Kishimoto од нив создава...

Од ден во ноќ, минливоста на времето претставена преку уметничка инсталација во боите на виножитото

Креаторот на ова колоритно уметничко дело е архитектката и дизајнерка Emmanuelle Moureaux. Таа се...

Артист ја оживува историјата на познатите локации во Париз преку винтиџ фотографии

Градот на светлината, градот богат со историја и култура ќе го видите со други очи кога овој...

5 начини како да го освежите ентериерот во вашиот дом

Зимата полека поминува, а пролетта е време за внесување на нови нешта во домот, на внесување...

Ова се најдобрите тетоважи на граден кош за жени кои досега сме ги виделе

Женските гради се дел од телото на секоја жена кој треба да се истакне. Па кога ќе се украсат...

Модерен дом на Хаваите опкружен со неверојатни пејсажи

Грег Варнер и Марион Филпотс се експерти кога станува збор за создавање уникатни простори,...

Каролина Гочева продолжува со маестралните концертни промоции на новиот албум „Извор“

Каролина Гочева продолжува со маестралните концертни промоции на нејзиниот нов албум...

За „светскиот ден на желбата“, Христина Тарабунова ќе ја претстави својата втора самостојна изложба

На 29ти Април, во добро познатиот кафе бар “Излет”, ќе се одржи втората, самостојна, продажна...

Лузните од бременоста се благослов и доказ дека мајките се херои

За време на бременоста, телото доживува промени. Како што расте бебето, расте и...

Овој март ќе се одржи третото издание на Fashion & Lifestyle Expo

Месец март е месецот за промени, нови информации, искуства, авантури… Подгответе се за...

Љубовна приказна во три чина, раскажана преку беспрекорни фотографии со љубовта како главна улога #ИнстаСреќа

Љубовна приказна во три чина, ни раскажува @lovestory.trilogy. Нараторот е Марија Треневска, а иако...

#ИнстаСреќа: Изразувајќи се со фотографија и пишан збор @donnaoctober создава интересна концептуална уметност, во веќе нејзин препознатлив стил

Умее да ги улови деталите, да го стави совршениот момент во рамка, а притоа да ги испише...

Магични слики од природата и шумата насликани на дрво

Дрвото е платно за неа, таа е Ана, љубител на шумата, уметник, изработувач на накит и дипломец...

Убавината на жената претставена во хиперреалистични слики на Серге Маршеников

Уметничката рака на Серге Маршеников стои зад овие деликатни масло насликани портрети кои...

Хартиени исечоци даваат поинаква слика на европските обележја

Уметникот Rich McCor има необичен начин да ги презентира историските знаменитости. Тој живее во...

Неверојатна и нејсекојдневна панорама на Менхетен претставена во 602 мегапикселна композиција

Едно несекојднево дело од еден од највибрантните места во светот е креација на инжењерот и...

Фузија на младост, убвина и креативност во Public Room

Фузија на младост, убвина и креативност е изложбата на фотографии, шминка и ликовни дела на...