Таг:, , , , , , , ,

55 години од катастрофалниот земјотрес – МКЦ за Скопје, 26.07.2018 година

55 години од скопскиот катастрофален земјотрес. МКЦ за Скопје е настан кој нѐ потсетува на...

Фотографии направени веднаш по земјотресот во Скопје 1963 година

Во раните утрински часови, на 26. јули 1963 година, Скопје го погоди катастрофален земјотрес....

ВИДЕО: Куќа на иднината – Се склопува за само 6 часа и може да си го дозволи секој

Архитектот Ренато Видал од Италија со својата компанија ја измислил оваа монтажна куќа која...

Погледнете ја реакцијата на сестрите во родилиштето за време на силен земјотрес (ВИДЕО)

Јужна Кореа: Надзорната камера во една болница снимила ситуација во родилиштето за време на...

Нов земјотрес од 4.1 степен во Охридско

Во 00:05 минути земјотрес со јачина од 4.1 степени според Рихтер повторно го потресе охридскиот...

Многу посилен од 1963: Кој е најсилниот земјотрес кој некогаш ја погодил Македонија?

Во Македонија има триесетина епицентрални подрачја, а најсилни земјотреси се регистрирани...

ВИДЕО: Моментот кога Охрид се тресеше

Денеска во Охрид беше почувствуван земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата...

Силен земјотрес од над 5 степени јa стресе Македонија!

Пред неколку минути, силен земјотрес од 5.1 степен ја стресе Македонија.

Силен земјотрес ја стресе Македонија

Силен земјотрес со јачина од 3,9 степени ја стресе Македонија.  

Нов земјотрес во Македонија

Нов земјотрес ја стресе земјата во Македонија. По потресот кој се случи завчера во 04 часот и...

ВИДЕО: Погледнете како изгледа земјотрес од 9,1 степени според Рихтер

Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил...

Вака изгледа земјотрес под море

Нуркачите на брегот Батангас на Филипините, го снимале дното на океанот кое наеднаш почнува...

Земјотрес повторно го стресе Скопје

Вечерва околу 21:12  почувствуван е слаб земјотрес во Скопје. Овие информации се појавија на...

Уште еден земјотрес денес ја стресе Македонија!

Уште еден земјотрес ја потресе Македонија. Земјотрес со јачина од 2,7 степени според...

Серија земјотреси во Скопје, вечерва втор посилен

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип,...

Нов земјотрес ја погоди централна Италија

Подрачјето на централна Италија кое беше погодено од серија земјотреси пред три месеца,...

Земјотрес во Грција од 5 степени, почувствуван и во Македонија

Грција вечерва ја потресе земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер. Потресот се случи 22...

Овој човек го најавил страшниот земјотрес во Нов Зеланд викендов

Многу дискутирано прашање е тоа дали земјотресите можат или не можат да се предвидат, а...

ФОТО+ВИДЕО: Стравотен земјотрес со јачина 6,6 ја погоди Италија

Силен земјотрес од 6,6 степени го погоди утрово централниот дел на Италија, предизвикувајќи...

ВИДЕО: Ќе ви се заледи крвта, страшна снимка од земјотресот во Италија

Првиот потрес беше регистриран во 19.10 часот со интензитет од 5,4 степени по Рихетеровата...