ВИДЕО: Тешка несреќа на Фернандо Алонсо во Австралија

Пилотот на Мекларен Хонда Фернандо Алонсо помина без посериозни повреди во страшната несреќа со превртување кое следуваше по сударот со Естебан Гутиерез.

34-годишниот Шпанец треба да биде среќен што помина без посериозни повреди на почетокот на трката за Големата награда на Австралија.

Тој добро ја отвори трката и беше на местата кои носат бодови, но направи погрешна проценка при престигнувањето на Гутиерез, го оштети болидот и излета надвор од патеката.

https://www.youtube.com/watch?v=d9h3dCiP0JE
Коментари

коментари