Три намирници кои треба да се консумираат за мирен стомак

За време на празниците, често консумираме помасна храна и тоа во големи количини.

Затоа и често се соочуваме со различни проблеми, како на пример, проблеми со варењето на храната и со желудникот.

Затоа за мирен стомак, консумирајте ги следниве намирнции се со цел да ги избегнете стомачните проблеми.

Ориз

Варениот ориз е одличен лек за желудникот, затоа што не е богат со влакна. Може да ви помогне и препечен или варен компир, бидејќи ги впива вишокот течности од организмот.

Чај од нане

 

Чајот од нане го смирува желудникот и ја ублажува мачнината. Освен тоа ги смирува грчевите и помага при варењето на храната.

Јаболков оцет

Јаболковиот оцет е уште една намирница кој ги смирува грчевите. Најубаво е да измешате една лажица јаболков оцет со лажица мед во шолја вода.
Коментари

коментари