Трикови за сокривање на израснатата нефарбана коса.

Ако немате време за да ја исфарбате својата коса, а веќе има пораснато нова, еве неколку трикови како да ја сокриете- барем привремено.

  • Ако вашата коса е природно потемна.

 

Овој проблем најмногу го имаат жените кои се фарбаат во светли бои.

Потребно ви е шампон за суво миење на коса или пудра за бебиња. Едноставно ставете на косата (или попрскајте со шампонот), поконкретно по коренот на косата и разнесете го насекаде со помош на четка а потоа изчешлајте ја косата. Овој трик визулено ќе ја осветли косата и ќе ја мутира природната коса кон фарбаната, и ќе изгледа како омбре.

 

  • Ако вашата природна боја на коса е посветла.

 

Овој трик е за сите жени кои имаат природно посветла боја на коса, а кои се фарбаат потемно од разни причини.

Се што ви е потребно е сенка за очи во црна или кафена боја, во зависност од бојата на косата. Со помош на четка на коренот нанесете сенка и убаво расчешлјте. Додадете по потреба.  Внимателно со бојата, за да не биде различна.

 
Коментари

коментари