Запишан е во Библијата – се користи повеќе од 3.500 години, чај кој лекува дури 20 болести

Таткото на медицината Хипократ препорачувал концентрат од маслинови лисја на болните од различни болести. Лековитоста на маслинките се споменува и во Библијата во која таа драгоцена билка се нарекува дрво на животот, а повеќето луѓе не се запознаени со лековитата моќ на маслиновите листови кои се користат повеќе од 3.500 години.

За што помага екстрактот од маслинови листови:

-зајакнува имунитет

-спречува вирусни болести како грипот

-олеснува болка во градите, синусите и воспаление на белите дробови

-лекува болести како артритис, псоријаза, хроничен замор и настинка

-делува како антимикробен агенс за подигање на имунитетот при лекување на рак

-делува антибактериски на стапалата

-спречува остеопороза

-помага при слабеење

-го одржува менатлното здравје

За да го подготвите чајот од маслинови листови потребно е 15 до 20 исушени маслинови лисја да ги ставите во 2 до 3 децилитри зовриена вода и да ги варите 10 минути. Овој чај конзумирајте го редовно неколку недели.

Извор: Прес24.мк


тагови


Коментари

коментари