Категории

10 намирници кои можат природно да го зајакнат вашиот имунитет

Повеќе од 23 милиони луѓе се разболуваат секоја година само јадејќи контаминирана храна, според СЗО. И како за друг извештај, има толку различни вируси колку што има sвезди на небото. За да не се разболат нашите тела, најдобро решение е да го изградиме имунитетот одвнатре. За среќа, всушност е лесно да се постигне.

Ние составивне список со 10 намирници што можете да ги консумирате за природно зајакнување на имунитетот.

1. Бадеми


Освен една унца бадеми што имаат иста вредност на калциум како 1/4 чаша млеко, овие прекрасни хранливи состојки можат да помогнат во одржувањето на вашето тело во форма. Според истражувачите, бадемите го зајакнуваат имунитетот, особено против вирусите. Богато со витамин Е и растителни влакна, тие исто така можат да го задржат вашиот шеќер во крвта.

2. Семки од сончоглед


Совршено здрава ужинка, семки од сончоглед може исто така да се покажат како спасители кога станува збор за имунитетот. Тие го намалуваат ризикот од разни хронични болести како Алцхајмерова болест, го одржуваат вашето срце здраво и исто така спречуваат болести. Исто така прави чуда за идните мајки, односно му помага на фетусот здраво да се развива.

3. Папаја


Богата со антиоксиданси, папајата е вкусен избор, полн со придобивки. Некои од нив вклучуваат борба против воспаление, намалување на ризикот од рак и одржување на варењето на храната под контрола.

4. Киви


Со витамин Ц, витамин К и витамин Е, кивите можат да помогнат при астма и да го зајакнат имунитетот. Тие исто така можат да спречат состојби како настинка и грип. Покрај тоа, кивите можат да помогнат во варењето на храната и служат како заштита од губење на видот.

5. Ѓумбир


Овој лесно достапен зачин прави чуда за вашето тело. Го намалува холестеролот, ја олеснува болката во менструацијата и ја зголемува способноста на организмот да се бори против инфекциите во целина.

6. Бобинки


Полни се со антиоксиданси и често се користат за лекување на разни болести. Овие пурпурни бобинки можат да се борат против стресот и да го подобрат внатрешното работење на вашиот имунолошки систем.

7. Остриги


Подарок за љубителите на морска храна, остригите се малку калорични, но полни со хранлива вредност. Тие се одличен извор на омега-3 масни киселини и протеини. Конзумирање на остриги може исто така да осигури дека вашиот имунолошки систем продолжува да работи, благодарение на цинкот присутен во нив. Тие исто така го намалуваат ризикот од дијабетес.

8. Спанаќ


Не е мистерија дека спанаќот е добар за вашето здравје, но очигледно, овој хранлив центар е исто така одличен за вашиот имунитет. Спанаќот е одличен извор на магнезиум кој е потребен за одржување на нервната функција, здраво срце, добар крвен притисок и силни мускули.

9. Лубеница


Лубеницата не само што може да ги одржи кожата и косата здрава, туку може да го подобри варењето и да го намали воспалението во вашето тело.

10. Овошје богато со витамин Ц.


Според извештајот, витаминот Ц може да му даде поттик на вашиот имунолошки систем на 20 начини! Да именувам неколку, тоа може да ги одржи белите крвни клетки здрави, да убие несакани или лоши клетки и да го зголеми производството на антитела.

Дали бевте свесни за придобивките од овие прехранбени производи? Што правите за зајакнување на имунитетот?

Прегледи:
192
Објавено на:
16.10.2020